Ostrov Zeča, můžeme ho již zařadit mezi ostrůvky, leží západně od dolní třetiny ostrova Cres. Nejbližší vzdálenost k němu je severovýchodně 2,8 km, a to k výběžku u rekreačního střediska Martinščica. To je také nejbližší přístav od ostrova. Od jižního cípu Istrijského poloostrova, od výběžku Marlety je to sem východně 24 km.

Doprava

Na ostrov není žádná doprava, ale je sem možno připlout na soukromé či pronajaté lodi. Přístaviště je v zátoce na západní straně ostrova, jde zde krátké molo pro jachty. Zejména je třeba dbát na vstup do zátoky ze severu, který je pro svou mělkou nebezpečný. Jinak hloubka moře je zde kolem 5 metrů.

Příroda

Ostrov Zeča je tvořen vápencem, nejvyšší vrchol má asi 61 metrů nad mořem v jižní části. Jinak ho tvoří jeden skalní hřeben, který je položen zhruba ve směru sever – jih o dálce 3,9 metrů. Šířka ostrova je kolem jednoho kilometru, uprostřed díky zmíněné zátoce je to jen 500 metrů. Většina ostrova je pokryta ryze středomořskou vegetací od trav přes keře po nízké stromoví. Příroda je zde bez lidského zásahu, přes ostrov prochází jediná stezka. Ze břehů ostrova je možno vidět vzácněji i delfíny.

Osídlení

Ostrov nemá stálé obyvatele, v létě se zde můžeme setkat s divokými „robinsony“ (bez využití služeb cestovních kanceláří), případně zde mohou nocovat jachtaři.

Cestovní ruch

Historicky ostrov nebyl významný, patřil zejména Benátské republice, od roku 1920 pak i Itálii. Dnes ostrov Zeča nabízí především skvělé koupání a velmi hezké kotviště v chráněné písčité zátoce. Ta je stíněná od od západu malým ostrůvkem. Tady se, i se svou lodí, můžeme prožít nerušený čas odpočinku. Zátoka je chráněná zejména před bórou. Ke koupáni zde nalezneme písčitou pláž.

Hlavní atrakcí ostrova je potápění. Nejkrásnější lokalita se nachází i jihozápadního pobřeží, kde je pod hladinou moře veliká skála s terasami a hloubka až 40 m. Potápěče tu čeká zejména bohatá flora i fauna.