Jedním z významných rekreačních středisek na jadranském pobřeží je Orebič. Toto malebné přístavní městečko leží na tzv. Kapitánské riviéře v jihozápadní části 65 km dlouhého poloostrova Pelješac na úpatí horského masivu sv. Jiljí (961 m n.m.).

Tento masív chrání Orebič před chladnými severními větry, takže je zde velmi příznivé klima po celý rok.

Doprava

Do Orebiče se dostaneme po silnici D 414, zvané Pelješacká transverzála, která odbočuje z pobřežní magistrály D8 (E 65). Například z Prahy je to 1240 km, cestu lze však kilometrově zkrátit na 1165 km, když využijeme trajektu z Ploče do Trpanje. Přímo z města Orebiče vyplouvají trajekty na protější ostrov Korčula do stejnojmenného přístavu.

Orebić je vzdálen 84 km jihovýchodně od Splitu, po silnici a trajektu je to 171 km. Z Dubrovníku je to sem 112 km, přímo jen 83 km severozápadně.

Příroda

Orebić,_plážJak bylo řečeno, Orebič je chráněn před nepřízní počasí, takže má velmi přívětivé klima. Proto zde nastupuje jaro velmi brzo a léto pak později končí. Rostou zde borovice, cypřiše, mandloně, olivovníky, fíkovníky, najdeme zde i subtropické palmy, agáve a kaktusy. Travnatá vegetace je velmi vzácná, protože stráně se hojně využívají k pasení hospodářských zvířat, což tedy přispělo k devastaci rostlinného krytu. Proto zde najdeme často místo toho vápencové planiny a kamení. Oblast Orebiče je také známá pěstováním ovoce i vinné révy a následně kvalitním vínem, například značkami Dingač, Postup a Pelješac. Ty se tu pak nabízejí hostům nejen k osvěžení, ale i jako suvenýr.

Z Orebiće se také doporučuje výstup na horu Sv. Ilja, který trvá asi 5 hodin i s přestávkami. Z vrcholu je pak nádherný výhled do okolí, na moře, Korčulu a Mljet či další vápencová pohoří na severní straně.

Historie

Oblast byla osídlená již v dávných časech, jméno má městečko podle šlechtické rodiny Orebičů, kteří se zde usadili v roce 1584. Poslední člen rodu zemřel v roce 2003. Původní jméno osady Trstenica se najde v pojmenování pláže a fotbalového stadionu.

Pod obec Orebić dnes patří 22 historických sídel nebo jejich částí, kde se najde mnoho církevních staveb a hřbitovů, je zde i 28 archeologických lokalit a 16 stavebních památek.

Již od 10. století se obyvatelé poloostrova Pelješac věnovali stavbě námořních lodí a rejdařství – centrem bylo právě město Orebić. Lodě si zde nechávaly stavět všechny evropské mocnosti a největšího rozkvětu město dosáhlo v 17. století.

Orebič byl ještě jako součást dubrovnické republiky důležitým námořním městem, byla zde pevnost, ve výstavných domech se usazovali bohatí lodní kapitáni, aby zde odpočívali a dávali tak Orebiči specifický ráz. Byly to třeba zahrady se spoustou cizokrajné vegetace. Ale zmínili jsme církevní stavby, tak i přímo na vrcholu sv. Ilja stával kostel, ze kterého se dochovaly zbytky.

V Orebiči stojí za prohlídku i Námořní muzeum, Galerie a Muzeum františkánského kláštera. To je goticko-renesanční stavba s kostelem Panny Marie Andělské z roku 1470. Od kláštera je pěkný výhled, ale nad ním se nachází gotický a barokně přestavěný kostel Panny Marie Karmelské, obklopený prastarými cypřiši. Při procházce ulicemi můžeme vidět mnohé kašny z 19. století.

Cestovní ruch

Orebič je příjemné letovisko, najdeme zde vše, co k rekreaci potřebujeme. Jsou zde mnohé ubytovací možnosti, restaurace, kavárny, vinárny a vinné sklípky, tančírny, ale také cukrárny, třeba Oáza u pobřežní promenády. Západním směrem od městečka se nalézá prázdninový komplex s hotely Bellevue, Orsan a Rathaneum a apartmány přímo u oblázkové pláže, kterou obklopují udržované zahrady.

Orebic,_Peljesac,_Dalmatia,_CroatiaPýchou městečka jsou ale i další krásné pláže. Např. na okraji Orebiće se rozprostírá zmíněná krásná písečná pláž Trstenica s plážovým barem a nabídkou zábavy. Ta má také pozvolný vstup do moře, takže je vhodná i pro rodiny s dětmi. V některých letech se jako zajímavost mění podloží pláže, takže bývá oblázková nebo ze směsí písku a oblázků.

K vybavení pláže patří sprchy. Ale můžeme navštěvovat i další krásné pláže z drobných oblázků v osadách Perna, Kučište a Viganj. Velkou výhodou je, že zdejší pláže mají za sebou staré vzrostlé borovice, které poskytují stín v největších cedrech. Ze sportů se zde mimo plavání dá provozovat windsurfing, potápění, ale také tenis, stolní tenis, kuželky, volejbal a fotbal. Je zde i škola surfování a půjčovna horských kol a člunů.

Pořádají se zde také kulturní a společenské akce, 16. července lidová slavnost na počest svátku Panny Marie Karmelské, ale jsou zde i koncerty tradičních dalmatských skupin zvaných klap, ale i vystoupení populárních umělců.