V tomto článku se dozvíte informace o placení a měně v Chorvatsku.

Chorvatskou měnou je Kuna se zkratkou KN. Kuna má bankovky v hodnotě 5, 10, 20, 50, 100, 200 a 500 kun a mince v hodnotě 1, 2, 5 a 25. Jedna kuna se dělí na sto lip. Lipa má mince v hodnotě 1, 2, 5, 10, 20 a 50. Podle názoru mnohých je kuna nadhodnocená, ale přesto stabilní měna.

Bankomaty v Chorvatsku

Pokud nechcete rozměňovat příliš vysokou hotovost, řešením může být bankovní karta. Ve všech střediscích i městech jsou v Chorvatsku bankomaty snadno dostupné. Kartu budete moci použít v chorvatských bankách, supermarketech, na letištích, v hotelích i jinde. Jakmile vložíte svou kartu do přístroje, většinou si můžete zvolit jazyk, také směnný kurz je většinou poměrně dobrý, poplatky za služby jsou závislé na vaší bance, proto je dobré se před odjezdem informovat. Místní banky si však také mohou účtovat provozní poplatek.

Přijímají Chorvaté eura?

Ano, za některé položky, jako například ubytování v soukromí, taxislužby a občerstvení v malých restauracích, můžete zaplatit eury. Berte však na vědomí, že je to na neoficiální bázi. Euro není v Chorvatsku oficiální měnou (a zatím nejsou ani žádné informace o jeho možném zavedení), proto není žádný obchodník povinen platbu v této měně přijmout. Důvodem, proč jsou někdy ceny uvedeny v eurech je prostý fakt, že Chorvatsko často navštěvují občané jiných států EU, kteří jsou na tuto měnu zvyklí a obchodníci jim chtějí pouze usnadnit počítání.