Chorvatsko je proslulé svou úžasnou faunou a flórou. Tradiční kytky a stromy zná prakticky každý – ale co ty méně tradiční? Víte o nich vůbec něco? Nesmíte se divit, když v Chorvatsku narazíte například na stromy, které vypadají jako ryby, ovoce nesmrtelnosti či masožravé rostliny. V Chorvatsku opravdu můžete narazit na úplně všechno.

  1. Granátová jablka

Tohle oblíbené aromatické ovoce s červenými kulatými semeny je již běžně k dostání v našich supermarketech. Nicméně v Chorvatsku si jej můžete utrhnout přímo ze stromu. Také se z nich vyrábí jeden z nejoblíbenějších nealkoholických nápojů – šerbet. Údajně to byl právě Hérakles, kdo jako první přinesl granátová jablka nesmrtelnosti ze zahrady Hesperidek po tom, co zabil hada Ládóna.

  1. Masožravé rostliny

V Chorvatsku můžete narazit na masožravé rostliny, jako například Pinguicula crystallina. U nás se jí říká tučnice a pyšní se fialovými květy a silnými chlupatými listy, které nemilosrdně zabíjejí menší létavý hmyz.

  1. Vavřín

Vavřín je známý tím, že se z něj vyrábí vavřínové věnce pro vítěze různorodých závodů. Tento keř, který dosahuje výšky až dvacet metrů a používá se většinou jako koření, roste právě po celém Chorvatsku.

  1. Pinie

Borovice pinie je suverénně nejtypičtějším jehličnatým stromem celého Středomoří. Má korunu deštníkového tvaru a jeho kůra významně připomíná rybí šupiny. Semínka pinie jsou olejnatá a podávají se jako delikatesa.

  1. Myrta

Tato rostlinka se používá tradičně na svatbách, kdy jí bývá „ověnčen“ každá svatebčan. Ve spojení s mašličkou se připíná na sako či halenky přítomných hostů. Stejně jako vavřín je myrta stálezelený keř, který dosahuje výšky maximálně pět metrů a vyznačuje se temně zelenou barvou. Díky její pronikavé vůni se z ní lisují i oleje. V dřívějších dobách lidé věřili, že víno z plodů myrty působí jako elixír mládí.