Minulý díl končil plážemi kolem Dubrovníku, asi nejznámějším chorvatským historickým městem se Splitem. Pláže jsou tu nádherné, jen asi k naší představě ideální pláže s jemným pískem mají daleko, u Dubrovníku totiž často ležíme na betonu. Podívejme se do jiných oblastí, zda tam takovou pláž objevíme.

Gradac

Gradac na Makarská riviéra je často vyhledávaným rekreačním střediskem. A můžeme směle říci, že je to i díky zde nejznámější pláže Gornja vala v jižní části městečka. Pláž je dlouhá 5 km dlouhá a je písečná! Začíná v jižní části přístavu a je obklopena ještě borovicemi a olivovníky, které dávají blahodárný stín. Pláž svou délkou patří k nejdelším v Chorvatsku, ale i tak je chráněna před větry z různých směru, takže tu mohou kotvit i malé jachty a lodě. Na pláži najdeme restaurace, kiosek a kavárnu, jen zde prostor i pro sportovce, zejména se tu provozuje volejbal, tenis, picigin a mnoho dalších, ovšem není zde půjčovna a ani prodejna, takže vybavení jen z vlastních zásob.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Hvar

Na ostrově Hvar, jakož i na sousedních ostrovech se také nalézají nádherné pláže, hlavně v zátokách. Proto nabízejí příjemné soukromí. Na Hvaru je to především pláž Grebisce poblíž městečka Jelsa, přímo pod stejnojmenným kempem. Jde o písečnou pláž, ale jsou zde i betonové desky. Pláž je obklopena borovým hájem, který nabízí tolik žádaný stín v letních vedrech. Grebisce je doporučovaná zejména pro rodiny s dětmi, moře je zde mělké a dno je pokryto jemným pískem. Na pláži jsou venkovní sprchy a je lze si zde půjčit lehátka a slunečníky. Ze sportovních aktivit se zde provozují volejbal, tenis, picigin a podobně. K občerstvení zde slouží kavárna a restaurace, kde se nabízejí různé místní speciality.