Dnes končíme procházku po chorvatských plážích. Mohli jsme vybírat jen některé, určitě máte jiné, které obdivujete a kam se rádi vracíte. Nechceme nikomu nic vyvracet, každý máme jiný pohled. Na druhou stranu mají asi všechny jedno společné, a to je modré a čisté moře.

Zadar

Město Zadar je jedním se symbolů rekreace v Chorvatsku, a není to jen historie a historické památky, ale především moře a pláže. Pláž Kolovare je známá a oblíbená u zadarských obyvatel, ale i rekreantů. Samozřejmě i zde se setkáme s oceněním Modrou vlajkou. Tato pláž je oblázková, ale jsou zde i betonové plochy, které se využívají ke slunění na lehátkách, případně na ležení pod slunečníky.

cruise-ship-507100_960_720Podél celé pláže se táhne borovicový les, kde najdeme příjemný chládek během letních veder. Pláž je ideálním místem pro dovolenou rodin s dětmi, ale i pro starší ročníky. Na druhou stranu se sem chodí vyřídit i mladá generace, která tu najde zábavu. Na pláži Kolovare se můžeme setkat s obchody, kavárnami, restauracemi a bar „Hitch“, který je právě oním střediskem setkávání mládež s cílem dobře se pobavit. K vybavení pláže dále patří sprchy, veřejné šatny a toalety, půjčovna lehátek a slunečníků, ale i tu najdeme možnost si pronajmout různé sportovní potřeby.

Pláž Zaton se rozkládá asi 13 kilometrů na západ od města Zadar. Jde o písčitá pláž, kde najdeme široké možnosti nejen k rekreaci a odpočinku, ale i ke sportovním aktivitám. Je to především možnost si zahrát tenis, picigin, volejbal, mini golf a stolní tenis. Tato pláž je upravená a přizpůsobená pro možnost pobytu lidí se zdravotním omezením, hlavně pro lidi na invalidním vozíku. Také sem často míří rodiny s dětmi, protože pro ně tu bylo vybudováno množství zábavních koutků a parků, tobogánů a podobně. Tato pláž, která je dlouhá 1,5 kilometrů, také nabízí občerstvení v mnoha kavárnách, restaurací nebo bufetů na pláži, kde je možno ochutnat vynikající dalmatské speciality.Pro sportovní aktivity to je široká nabídka možností, lze si zahrát plážový volejbal, tenis, picigin, badminton, ale také si vyzkoušet vodní skútry, aquagan, iceberg a další. I zde se podél pláže táhne borovicový lesík s příjemným stínem v době největších veder.

Pár slov o koupání „bez“

Nudisté či naturalisté patří natrvalo k Chorvatsku, protože se tu na ně myslí a mají zde mnoho vyhrazených míst nejen ke koupání, ale i k pobytu. Tradici nudismu zde zavedl roku 1936 britský král Edvard VIII. se svou přítelkyní. Od té doby, když může král, mohou všichni chodit jak Adama Eva.

Některé nudistické pláže jsou zcela samostatné, jinde je jim vyčleněna jen část. Někde jsme se o nudistických plážích již v seriálu zmínili, ale můžeme doplnit seznam dalších, resp, těch nejznámějších.

Koversada ve Vrsaru na Istrii

Bunculuka v Baška Vode, Kvarner

Ulika v Poreči na Istrii

Sovinje v Pašmanu, Dalmácie

Kanegra v Umagu na Istrii

Vrboska v Hvaru, Dalmácie

Politin v Krku, Kvarner

Sahara_BeachDále zde v Chorvatsku najdeme spoustu míst, často i neoficiálně vyhlášených, která jsou často skrytá v zátokách, na ostrovech a podobně. Jejich seznam by byl opět dlouhý, takže uvádíme výběr jen těch nejvyhlášenějších:

Sahara na ostrově Rab, v zátoce Samarić na severním pobřeží poloostrova Lopar

Pakoštane nedaleko apartmánového komplexu Kozarica u městečka Pakoštane, asi 8 km jihovýchodně od letoviska Biograd

Vrulja leží v zátoce Vrulja mezi osadou Pisak a letoviskem Brela na Makarské riviéře

Paklina na západním okraji letoviska Bol na ostrově Brač, kde pláž navazuje na pláž Zlatni rat

Blaće v jihovýchodním cípu ostrova Mljet, jen asi 20 min. chůze od osady Saplunara.

Lokrum na jihovýchodní části ostrůvku Lokrum u Dubrovníku.