Pláže jsou asi místa, která nás suchozemce nejvíc v Chorvatsku lákají. Bohužel cesta na ně není tak jednoduchá, je třeba mít dovolenou, peníze, cestovat, ubytovat a stravovat se, a to by stačily jen plavky, nebo dokonce vůbec nic.

Tady v Chorvatsku se dá na mnoha místech pohybovat zcela nahý. Jsou sice odpůrci, ale kdo to jednou poznal, asi potvrdí, že není nic pohodlnějšího. Takže opět pokračujeme v představování těch nej… pláží v Chorvatsku.

Rovinj

Rovinjská pláž Lone se jednou z nejnavštěvovanějších v celém okolí. Tady je skutečně dobré, že město Rovinj dokázalo do úprav pláže investovat nemalé finance, takže se tu nyní dá užívat nejen krásné moře, ale i celá řada dalších aktivit. Pláž Lone je pokryta oblázky a je vhodná pro rodiny s dětmi. Pro ty, kteří touží více po soukromí, se tu nabízejí menší skalnaté pláže v bezprostřední blízkosti. Jinak vstup na pláž je nedaleko vstupu do parku Golden Point, proto se sem můžeme ukrýt v nejvyšších vedrech ve stínu stromů.

Jak bylo řečeno, pláž nabízí řadu aktivit, proto se zde líbí rodinám s dětmi, seniorům i mladší generaci. Lze si zde pronajmout lodě, surfovací prkna, vodní šlapadla, kánoe a další plážové vybavení. K občerstvení na pláži slouží blízké kavárny nebo restaurace. Je tu něco pro jiné pláže nevídaného, v blízkém lomu se mohou doslova vyřádit milovníci dobrodružství a adrenalinu, je tu pro ně připravená možnost volného lezení (free climbing). Parkoviště pro pláž je u zábavního centra Monova, což je asi jen 10 minut, jinak do centra města Rovinj je to pěšky asi 15 minut.

sea-1604215_960_720Na ostrově Red je také nádherné koupání. Ostrov je jedním z nejznámějších turistických středisek v městě Rovinj, vlastně se skládá ze dvou uměle spojených ostrovů Maskin a sv. Jakub. Dostaneme se tam lodí z centra Rovinje, z malého přístavu Dolphin nebo soukromou lodí, trvá to asi čtvrt hodiny. Zdejší pláže, které obklopují oba ostrovy skoro dokola, jsou skalnaté se sutí. Nejnavštěvovanější pláže pak najdeme na jižní straně ostrova sv. Jakub. Zde jsou kolem postaveny kavárny, restaurace, minigolf, je zde i potápěčské centrum a další vybavení. Pro ty, kteří milují raději klid a soukromí, se doporučují pláže na západě ostrova. Pláže na ostrově sv. Jakuba jsou sice skalnaté, ale na druhou stranu si zde opravdu užijí ti, kteří mají rádi potápění v moři.

Na ostrově Nasikn je nejnavštěvovanější pláž v blízkosti Snack baru na jižní straně ostrova.

Split

Split, jeden ze symbolů Chorvatska, nabízí kromě pláží i kultovní hřiště pro picigin, kde se koná každoročně Mistrovství světa v piciginu. Jestli tuto hru neznáte, tak je to skupinový volejbal s malým míčkem v mělké vodě.

Pláže ve Splitu mají také svá jména, třeba právě pláž Bacvice je tu nejoblíbenější, a to nejen pro zmíněný picigin. Pláž dostala ocenění Modrou vlajku. Jinak jde o pláž písečnou s dlážděnými částmi, které jsou vhodné pro lidi tělesně postižené. O bezpečí se zde starají profesionální a vyškolení plavčíci, takže je tu bezpečno i pro malé děti. V okolí se nacházejí bary, restaurace, ale i pekařství, takže s občerstvením si nemusíte dělat starosti. Nejznámější je tu ale plážový klub Tropic, kde se mlžeme bavit až do brzkých ranních hodin. Jinak pláž má k dispozici venkovní sprchy, toalety, převlékací kabinky, ale také možnost vypůjčení lehátek a slunečníků.

Port_of_Split_from_the_air_1Pláž Trstenik leží na východním okraji Splitu. Tato pláž je štěrkovitá-oblázková pláž a má snadný přístup k moři. Proto je vhodná pro rodiny s dětmi. Ovšem také se doporučuje těm, kteří nemají rádi davy rekreantů vedle sebe. Také zde si ale lze pronajmout lehátka a také i zde jsou bary a restaurace. Není tu však možnost si vypůjčit žádné sportovní vybavení.

Další pláž Znjan se nachází nedaleko středu města Split a též je velmi oblíbená. zejména milovníky vodních sportů. Pláž je totiž většinou skalnatá, jen část je pokryta kameny. Blízko se však nacházejí bary a restaurace, kde se podávají místní speciality. Pláž sice není vhodná pro děti, a ty zde mají dětské hřiště. Pláž se doporučuje zejména pro romantické a zamilované páry, ale i starší generaci, svobodné i mladé lidi. Pro tělesné postižené zde byl vybudován vhodný přístup do moře. Pláž je dále vybavena venkovními sprchami, veřejnými toaletami, převlékacími kabinkami a půjčovnou lehátek a slunečníků.