Chorvatské pláže mohou někoho, kdo není na ně připraven, překvapit. Mnohé to jsou jen skaliska, kde si těžko hledáme rovné místo na odpočinek. To je ale jen jedna strana, jinak ani tohle neodradí rekreanty se zde opalovat a hlavně koupat v nádherně čisté vodě.

Umag

Pobřeží kolem města Umagu je značně členité a poměrně hodně zastavené. Přesto zdejší pláž Sol Polynesiana vyhovuje tomu, abychom zde strávili rodinnou nebo aktivně sportovní dovolenou. Pláž je skalnatá, zčásti oblázková, štěrkovitá, zčásti i písková, najdeme zde velké kusy kamenů, ale i betonové desky. Dojdeme sem po 2 km severně od města Umagu, je to v části Katoro. Vstup do moře je zde pozvolný a část je upravena jako možný vstup do moře pro invalidy. Moře je zde čisté, služby kvalitní, nelze se divit, že pláž dostala ocenění Modrou vlajku.

UmagJedna část pláže Sol Polynesia je také vyhrazena pro nudisty. Tato pláž je velmi dobře udržovaná a nudismus zde má dlouhou tradicí,. Není divu, že je zde poměrně plno, jsou zde i nudistické rodiny. Pláž je travnatá se skalnatým pobřežím a je od ostatní pláže oddělená borovicovým lesem. Zde se lze úkryt v příjemném stínu před horkými sluncem. Na pláži najdeme několik restaurací s místními specialitami, ale i kavárny. Samozřejmostí zde jsou sprchy, převlékací kabinky, půjčovna lehátek a slunečníků. Pro sportovce je tu k dispozici možnost si zahrát volejbal, tenis, stolní tenis, mini golf, fotbal, badminton a další druhů sportů. Poblíž pláže jsou i dva bazény, restaurace a bar, kde se také můžete osvěžit během letních veder.

Skalnatá pláž Ladin Gaj leží 8 km jižně od Umagu v nádherné zátoce v blízkosti Karigadoru. Dostat sem se můžeme po promenádě, která v roce 2005 prošla náročnou renovací. Také tato pláž má ocenění Modrou vlajku pro své kvalitní služby a čisté moře. Zvláštností tu je, že do moře vedou kamenné schody, samotná pláž je pak skalnatá s vybetonovanými plochami. Jižní strana zátoky Ladin Gaj je určena pro nudisty. Opodál je umístěn kemp s bohatou nabídkou atrakcí pro děti i dospělé. Občerstvení lze zakoupit v obchůdku s potravinami, ale i v restauraci, kavárně, najdeme zde i bazény a mnoho jiných zařízení. Ze sportů se zde provozuje tenis, stolní tenis, volejbal, mini golf atd., jinak na pláži slouží veřejnosti venkovní sprchy, veřejné toalety, převlékací kabinky a půjčovna lehátek a slunečníků.

Vis

Ostrov Vis se může pyšnit pláží Stoncica, která se rozkládá nedaleko stejnojmenného majáku na severní straně ostrova. Jde o písečnou pláž, která je obklopená úžasnými útesy. Vstup do moře je mělký, dá se jít až 30 metrů od břehu. To je důvod, proč sem míří zejména rodiny s dětmi.

Stiniva_beach,_island_of_Vis,_Croatia_(2)Ale starší sportovní fanoušci zde mají množnost se vyřádit při různých sportovních aktivitách. nevýhodou ale je, že zde není půjčovna, takže si vše musíme přinést. Ale najdeme zde možnost občerstvení v nedaleké restauraci, kde se podávají různé dalmátské speciality. Pláž je obklopena hustou vegetací, kde se lze skrýt před prudkým letním sluncem.

Pláž Silver leží poblíž malého turistického městečka Rukavac na jihovýchodní straně ostrova Vis. Jde o jednu z nejkrásnějších pláží na ostrově, zátoka je vystavena otevřenému moři. Pláž je skalnatá, zčásti oblázková či štěrkovitá a velké kusy kamenů pláž dělí na několik skalnatých oblastí, kde se najde i trocha soukromí. Na pláži najdeme veřejné záchody a převlékárnu, moře má bezpečnostní značení, které upozorňuje plavce na lodě a samozřejmě naopak. Ze sportovních aktivit se nabízejí volejbal, tenis, picigin a mnoho dalších, ovšem jen s vlastním vybavením, není zde půjčovna. Pláž nenabízí ani možnost občerstvení, takže i to jen z vlastních zásob. Abychom neskončili jen zápory, lze se tu ukrýt před slunečním žárem v pěkném borovém lese hned za pláží.