Pokud jste vášnivým rybářem a bojíte se, že se na dovolené u moře budete nudit, jelikož povalování na pláži není zrovna nejlepší představou strávení volného času, nemusíte se o své vyžití bát a přibalte si do kufru udice a vše, co k pořádnému rybaření potřebujete.

V Chorvatsku totiž můžete rybařit nejenom rekreačně, ale dokonce i sportovně. Vše, co budete potřebovat je pouze povolení k rybaření. Samozřejmě, že musíte také dodržovat chorvatské předpisy, které upravují tento „sport“.

Kde sehnat licenci

Pro rekreační rybáře vznikla v roce 2011 elektronická forma licence, která ušetřila potencionálním rybářům spoustu času, jelikož si ji můžete zakoupit na stránkách chorvatského Ministerstva zemědělství, rybolovu a rozvoje venkova. Samozřejmě, že licence je k zakoupení i po příjezdu k moři, a to na prodejních místech. Nicméně, online nákup je rozhodně pohodlnější. Po jejím zaplacení obdržíte na email své licenční pořadové číslo a současně slouží jako potvrzení o vyřízení povolenky.

Celé rybaření v Chorvatsku je regulováno a tyto regule je třeba bezpodmínečně respektovat. Jedná se například o nařízení, že lov ryb je naprosto zakázán v přístavech, na koupalištích a plážích v době od května do října. I přírodní rezervace jsou obestřeny různými regulemi, které je třeba si předem nastudovat.

Jaké jsou typy licencí a kolik stojí?

1 den – 60 Kun

3 dny – 150 Kun

7 dnů – 600 Kun

30 dnů – 700 Kun

Abyste si licenci mohli koupit, musíte předložit platný doklad – občanský průkaz či cestovní pas. Také je třeba mít na paměti, že denně je povoleno nalovit maximálně pět kilo ryb a ostatních mořských živočichů.

Jaké můžete mít pro rybaření vybavení?

  • maximálně dva pruty s nejvíce třemi návazci na každém prutu
  • maximálně dva pruty se zátěží s nejvíce třemi návazci na každém prutu
  • maximálně dva pruty pro lov vlečením s nejvíce třemi návazci na každém prutu
  • maximálně dva pruty pro lov hlavonožců
  • maximálně dva kusy zařízení pro lov velkých červů

Tak již na nic nečekejte, sbalte si pruty a hurá k chorvatským vodám.