Ne každé zvířátko je roztomilé jako dalmatin, který původně pochází právě z Chorvatska. Inu, je to přímořská země, ve které se najde spousta nebezpečných zvířat, kterým bychom se měli velkým obloukem vyhnout.

Jaká jsou ta nejnebezpečnější zvířata celého Chorvatska?

  1. Hadi

Není výjimkou, že zde narazíte na jedovatou zmiji – hlavně v horských oblastech. Nejnebezpečnější z nich jsou zmije růžkaté. Proto byste měli vždy mít na nohou pevnou obuv a dlouhé kalhoty – samozřejmě vyjma pláží – tam byste byli za velkého podivína.

  1. Chobotnice

Nemusíte se bát, že narazíte na takovou tu typickou „filmovou chobotnici“, která dosahuje obřích rozměrů a svými chapadly pozře každého, kdo jí přijde do cesty. Největší chobotnice dosahuje délky maximálně půl metru a hlavně – jsou velice plaché. Většinou žijí pod hladinou ve skalách a přítomnosti lidí se straní. Nicméně, pokud takovou chobotnici vydráždíte, může vás velice bolestivě kousnout svým zobanem.

  1. Žraloci

Stejně tak se nemusíte obávat, že na vás skočí žralok při koupání v moři u pláže. Nicméně jejich přítomnost v Jaderském moři není vůbec žádnou výjimkou. Ten nejobvyklejší žralok, který zde žije, je žralok skvrnitý, který dorůstá délky maximálně metr a půl a živí se drobnými mořskými živočichy. Kontaktu s lidmi se vyhýbá, a proto žije většinou u dna.

  1. Mořští ježci

Pokud na tohoto ježka šlápnete, můžete čekat velké komplikace. I přesto, že je většina turistů opatrná, je to jedno z nejčastějších zranění u moře. I proto byste měli při vstupu do moře mít vždy obuty kvalitní boty do vody, které vás před těmito bodlinami ochrání. V případě, že se vám o přesto podaří na tohoto ježka šlápnout, odstraňte úlomky trnů jejich vytlačením a rány ošetřete antiseptikem.

  1. Pavouci

I přesto, že jste na pavouky zvyklí od nás, v Chorvatsku si musíte dát pozor na jednoho konkrétního – a to na snovačku jedovatou, které se také říká černá vdova. Ihned po jejím kousnutí byste měli vyhledat lékaře, jelikož je velice jedovatá.