Chystáte se do Chorvatska? Nezapomeňte na povinnou výbavu a také precizně sbalenou lékárničkou na cestu. Co si před cestou nachystat, aby vás nic nepřekvapilo?

Povinná výbava do auta, užitkového vozidla a na motorku

V autě jste povinni mít pár věcí, které vám v případě neočekávaných situací mohou velmi usnadnit průběh řešení problému. Nezapomeňte, že tyto věci jsou povinné a kdykoliv je může vyžadovat policejní hlídka při běžné kontrole.

V automobilu jste povinni mít výstražný trojúhelník, lékárničku a reflexní vestu (jste povinni ji mít na sobě při opouštění odstaveného vozidla). Užitková vozidla musí navíc mít hasicí přístroj. Ohledně pneumatik platí pro letní gumy minimální hloubka dezénu 1,6 mm. Motocyklisté jsou povinni mít připevněnou ochrannou přilbu a nepřepravovat děti do 12 let.

Lékárnička na cesty

Míříte-li do Chorvatska, měli byste si s sebou vzít precizně sbalenou lékárničku a prohlédnout data spotřeby jednotlivých položek. Prošlá léčiva vyměňte, vyhnete se tak nežádoucím účinkům či snížení účinnosti. Vždy byste měli mít pár náplastí, obvaz a desinfekci. Pro zmírnění bolesti či teploty je dobré mít lék s paracetamolem nebo ibuprofenem. I v Chorvatsku vás můžou překvapit střevní potíže, proto si vždy přibalte léky proti průjmu. Pro případ alergické reakce nebo při poštípání hmyzem je dobré mít běžně dostupná antihistaminika.

Lékárnička pro děti

Pokud jedete do Chorvatska s malými dětmi, myslete na prevenci. Není nic horšího než kvůli maličkosti ztrácet rodinnou pohodu. Děti byste měli vždy chránit opalovacími přípravky s vysokým UV faktorem. Nezapomeňte si přibalit i přípravek s panthenolem pro případné popáleniny. Pro strýčka příhodu si vezměte léky proti horečce a léky na střevní potíže vhodné pro věkovou kategorii vašeho dítěte. Výborné je mít po vždy po ruce antihistaminikum pro případ poštípání hmyzem. Přejete si klidný spánek? Přibalte si repelent proti komárům – ať již ve spreji nebo do zásuvky.

Štěstí přeje připraveným!