Ne každý chce strávit dovolenou v turisticky vytíženém místě s množstvím kulturního vyžití. Toužíte po klidu, relaxaci a panensky čisté přírodě? Vydejte se na dovolenou na méně známé chorvatské ostrovy, které přesně tohle nabízí.

Šibenické souostroví

V Šibenickém souostroví kromě známějších ostrovů Zlarin a Kaprije narazíte i na méně známé a neobydlené ostrůvky Zmajan a Kakan. Ostrůvky s trochu podivnými jmény znají především jachtaři, kteří zde často zastavují při svých cestách. Ostrovy však nemají vlastní zdroj pitné vody a jsou ideální spíše na dobrodružný výlet.

Ostrov Zmajan je přitom častým cílem pro potápěče, jelikož se v okolí ostrova nachází řada podmořských stěn, hluboké útesy, podmořské jeskyně a dokonce i vraky lodí. Narazit zde můžete na ropušnice, murény, chobotnice sépie atd.

Kvarner

Objevujte kouzlo chorvatské pohody v Kvarnerském souostroví. Zde na vás čekají skryté zátoky, písečné pláže a bujná středomořská vegetace. I když jsou Kvarnerské ostrovy oblíbeným cílem turistů, najdete zde i klidnější ostrůvky. Například ostrov Mali Lošijn je obklopen 25 menšími ostrovy a ostrůvky, na které se můžete vydávat a prožívat tak jedinečné výlety. Denně se z Lošijnu dostanete například na neobydlený ostrůvek Vele Srakane. Turisticky více oblíbený je ostrov Vele Orjule, který se proslavil archeologickými objevy.

Kornati

Nedotčená příroda na vás čeká v Kornatském souostroví. Většina území je totiž prohlášena za národní park, kromě horních Kornat a ostrůvků Žut a Sit. Toto souostroví není trvale obydleno, ale i tak nabízí svým návštěvníkům dostatek pohostinnosti. Nachází se zde řada rybářských a sedláckých domků, které byly zrekonstruovány do podob ubytování a poskytují zdejším zájemcům možnost zažít tzv. robinzonskou turistiku. Prožít zde můžete pobyt v nádherné přírodě, mimo civilizaci, avšak stále v jejím dosahu. Pobyt na samotě můžete zažít například na ostrově Kornat, Lavsa, Smokvica Vela či Sit.