Vzpomeňte si, co jste dostali darem od známých či od rodiny, když se vrátili z dovolené v Chorvatsku. Vsadím se, že tento dárek bude mezi následujícími. To jsou totiž ty nejklasičtější suvenýry, které se prodávají po celém Chorvatsku. Všechny mají určitou spojitost s touto zemí a my vám vysvětlíme jakou.

  1. Kravata

Věděli jste, že kravata vznikla právě v Chorvatsku? A že právě název Chorvatsko je od té kravaty odvozen? Samotná kravata vznikla v roce 1635, kdy si chorvatští vojáci poprvé uvázali pestrobarevné šátky při cestě Evropou směrem na Paříž, kde měli v plánu pomoci francouzskému Králi Ludvíku XIII. Kravata se totiž řekne „la croate“ a dodnes se hojně používá po celém světě. Proto jsou dodnes kravaty velice populárním a oblíbeným suvenýrem.

  1. Tradiční krajky

Tradiční výroba krajek je blízká všech chorvatským ženám. Ty je vyrábějí z exotického materiálu, kterým jsou vlákna agáve a prodávají se na všech tržištích. Každá tato krajka je originál a nejenom je, ale také další háčkované či paličkované textilie si můžete z Chorvatska dovézt jako tradiční suvenýr.

  1. Víno

Je známo, že chorvatská vína jsou vyhlášena pro svou lahodnou chuť a buket. Oblíbené jsou každopádně i jiné destiláty z hroznů, hrušek či pálenka z bylinek.

  1. Pochutiny

Chorvatsko vyniká ve výrobě kvalitních panenských olejů a čerstvých ovčích sýrů. Stejně tak kvalitní pršut jsou dobrota, kterou si mnoho turistů odváží domů.

  1. Dalmatini na všechny způsoby

Jedno z nejznámějších psích plemen – dalmatini, jsou původem právě z Chorvatska, konkrétně přímo z Dalmácie. Kroniky praví, že tyto psy si s oblibou brali na své lodě angličtí námořníci a ti tak s nimi obepluli prakticky celý svět. S motivem dalmatina zde můžete koupit prakticky všechno – trička, samolepky, tužky, hrníčky a mnoho dalších suvenýrů.

A co si letos dovezete domů vy?