Drtivá většina turistického ubytování v Chorvatsku má formu soukromých pokojů a apartmánů. Mohou být umístěny v rodinném domě, kde žijí i majitelé nebo v samostatné postavené či zrekonstruované budově pro tento účel.

Soukromé pokoje

Standardy privátních soukromých pokojů se velmi liší, ale v každé oblasti se obvykle seskupují do tří základních kategorií.

Pokoje kategorie I

  • jednoduše vybavené několika postelemi, šatní skříní se společnou koupelnou

Pokoje kategorie II

  • mají vlastní koupelnu

Pokoje kategorie III

  • pravděpodobně vybaveny TV a dalším sortimentem, stejně jako vlastní koupelnou

Nejdražší pokoje naleznete ve střediscích jako Dubrovník, Hvar a Korčula. Ceny na jaře a na podzim mohou být až o 30 % levnější.

Apartmány

Nejčastěji se skládají ze samostatné ubytovací jednotky nebo patra domu s vlastní kuchyní a koupelnou, někdy i s malým společenským prostorem a případně terasou pro posezení venku. Apartmány pro dva často poskytují mnohem více pohodlí za méně peněz, než dvoulůžkové pokoje v hotelu. Vyplatí se jednotlivcům i rodinám. Ceny se odvíjí od atraktivity lokality, včetně parkovacího místa a dalšího vybavení nad rámec.

Jak udělat rezervaci pokoje či apartmánu?

Rezervace pokojů a apartmánů tradičně zajišťují cestovní kanceláře , které mají ve svých katalozích obvykle hned několik možností. Agentury přijímají rezervace pokojů a apartmánů předem telefonicky nebo e-mailem.

Zřejmě vás také požádají o složení zálohy bankovním převodem. Stále větší počet majitelů pokojů a apartmánů se však registruje na mezinárodních internetových rezervačních webech. Ve výsledku tak můžete rezervaci provést i sami.

To platí zejména v populárních destinacích, jako je Dubrovník, kde role místní cestovní kanceláře téměř vymizela. Při online rezervaci ubytování neexistují žádná následná rizika – stačí si důkladně přečíst veškeré informace a recenze zákazníků.