Přijeli jste do Chorvatka a hledáte ubytování na vlastní pěst? Do cíle jste dorazili, ale bez rezervace. Počítáte s tím, že najdete ubytování, ale buďte na pozoru. V dnešním posledním díle se dozvíte, jaké typy se vám nabízí. Tak samozřejmě mnohdy stačí mít oči tzv. na stopkách a pak jistě uvidíte, že mnoho ubytování u silnic jsou označené nápisy jako třeba „Zimmer frei“ umístěných před místními domy.

Pokoj vám mohou nabídnout také bytné, které čekají před vlakovými, autobusovými a trajektovými stanicemi, zejména ve Splitu a Dubrovníku. Takto získané místnosti někdy fungují výrazně levnějším způsobem.

B & B – venkovský styl ubytování v soukromí

Vývoj B & B v Chorvatsku byl brzděn byrokracií. Mnoho majitelů soukromých pokojů je odrazováno od servírování snídaně kvůli velkému množství papírování, které vyžaduje. Jen malý počet je tak skutečně jako B & B zaregistrováno a fungují spíše na neoficiálních místech, překvapivě zejména ve vnitrozemském Chorvatsku, např. Istrie, Zagorje, Plitvická jezera, Lonjsko polje a Baranja.

Roste tu stále větší počet venkovských ubytování v rodinách. Ve všech případech jsou ceny o něco vyšší, než ceny v soukromých pokojích a apartmánech. Přirozeně tak zahrnují snídani. Polopenze nebo plná penze s domácím jídlem jsou často k dispozici za příplatek.

Hostely

V Chorvatsku došlo k rozmachu ubytování zaměřeného na „batůžkáře“ a hlavní centra, jako jsou Záhřeb a Split. Je zde široká škála ubytoven nabízejících noclehárny i několik soukromých dvoulůžkových pokojů. Dvoulůžkový pokoj v hostelu bude za podobnou cenu jako dvoulůžkový soukromý pokoj. Občas se mezi nimi rozdíl stírá a řada hostelů prakticky funguje svým charakterem jako soukromé pokoje.

Kempy

Kempy jsou osázeny na pobřeží Jaderského moře, od základního vybavení až po složitější bohaté včetně restaurací, obchodů, soukromých zahrad nebo olivových hájů. Ceny jsou výrazně vyšší v módních destinacích, jako je Dubrovník. Elektřina na rozlehlejších místech stojí v přepočtu pár korun navíc.

Mějte na paměti, že kamenitá půda pobřeží Jaderského moře, ztěžuje zapíchnutí kolíků – náhradní lano se hodí k upevnění vašeho stanu na okolní skály a stromy. V drtivé většině je tento způsob kempování nelegální a vhledem k povaze oblázkových pláží i nepříjemným na spaní. Naturistické kempy jsou společným rysem letovisek na severu Jadranu s velkými samostatnými komplexy.