Toto oblíbené muzeum se nachází v oblasti zvané Chorvatské Záhoří na severovýchodě Chorvatska. Oficiálně se jmenuje „Muzeum automobilových veteránů Prasečki“ (Muzej oldtimera Prasečki) a jedná se o soukromou sbírku, jež vlastní podnikatel Antun Prasečki – muzeum je splnění jeho životního snu.

Co je v muzeu k vidění?

Po celých dvacet pět let pan Prasečki sbíral a restauroval různé veterány a ostatní automobily. Těch je zde k vidění dvacet, dále šedesát motocyklů, a dokonce i tři autobusy. Všechny exempláře pochází převážně z padesátých až sedmdesátých let minulého století.

Jaké exempláře jsou nejvzácnější?

K těm mimořádně vzácným kouskům patří bezpochyby:

  • Mercedes z roku 1924
  • Červený Morgan z roku 1935
  • Mercedes z roku 1886 – těchto je na celém světě pouze dvacet pět kusů! Originál již bohužel neexistuje, jde o třicet let staré repliky originálu úplně prvního Mercedesu, jež tato firma vyrobila.
  • Cadillac Eldorado z roku 1953, jež patřil samotnému prezidentu Titovi

Budovu muzea je možno navštívit v areálu obchodního centra Prosečki a rozkládá se na celých 1.100 metrech čtverečných. Jeho majitel v budoucnu plánuje zpřístupnit i restaurátorkou dílnu, kde budou návštěvníci moci sledovat, jak se provádí práce na obnově těchto veteránů.

Historie muzea

Muzeum je poměrně nové, jeho otevření proběhlo teprve v loňském roce – nicméně i za tuto krátkou dobu se muzeum stalo nejlepších svého druhu v celém Chorvatsku. Znamená pro celé Chorvatsko značný turistický potencionál a je současně hlavním střediskem kultury pro město Krapina, které je považováno za hlavní kulturní středisko Chorvatského Záhoří.

Město Krapina

Tohle město se nachází na hlavní přístupové cestě do Chorvatska a od hranic se Slovinskem je vzdáleno pouze pár kilometrů. Disponuje dalším oblíbeným chorvatským muzeem, a tím je „Muzeum krapinských neandrtálců“ (Muzej krapinskih neandertalaca).