Vydejte se do hornaté krajiny nacházející se na úpatí pohoří Velebit poblíž městečka Perušić, kde si vychutnáte velké množství krasových a speleologických objektů – nejzajímavější z nich je pak perla Samograd.

Jeskyně Samograd

Tato jeskyně je z celé soustavy jediná, která byla zpřístupněna pro běžné turisty. Pro vstup do dalších objektů musíte vlastnit povolení od Ministerstva kultury a také od správy jeskynního parku. Samograd je největší objekt jeskynního parku a je tím nejzajímavějším, co celý komplex nabízí. Dostanete se do něj na východním svahu hory Grabovača, a to v nadmořské výšce přes 650 m. n. m. Čeká vás prohlídka jeskyně, která má více než 300 metrů, při níž objevíte rozmanité síně a chodby s velmi rozdílnou výškou – budete se pohybovat v prostředí se stropy vysokými od čtyř do téměř třiceti metrů, ale chodby budou místy mnohem nižší, a obdivovat budete nádhernou krápníkovou výzdobu.

Dobrodružná prohlídka

Pokud máte po ruce nějakou baterku nebo ideálně čelovku, rozhodně si ji vezměte s sebou. Správce jeskyně sice při vstupu uvede do chodu agregát a jeskyně bude osvětlena, ale pod nohy si v mnohdy stísněném prostoru moc neuvidíte. Ze stejného důvodu doporučujeme zvolit vhodnou obuv, nepohodlné střevíčky by měly rozhodně zůstat v autě. Před samotným vstupem se dozvíte, že exkurze není vhodná pro předškolní děti. Brzy zjistíte proč. Nejdříve vyfasujete ochranné přilby. Brzy budete šplhat po vyvýšeninách, protahovat se úzkými chodbičkami, kdy se občas budete muset plížit v podřepu. Vzali jste si na sebe teplé oblečení? Můžete si gratulovat, teplota v jeskyni se během celého roku nevyšplhá nad 7° C.

Jeskynní park

V celém jeskynním parku Grabovača se nalézá celá čtvrtina chráněných speleologických útvarů na území Chorvatska. Některé z nich přitom dosud nebyly úplně prozkoumány.