Před téměř tisícikilometrovou cestou do Chorvatska je potřeba důkladně připravit nejen sebe, ale také svoje vozidlo.

Stav vozidla

Než vyrazíte, zkontrolujte vnější osvětlení vozu, povinnou výbavu, nahuštění pneumatik a všechny další části vozu. Nikdo by asi nechtěl, aby ho na polovině cesty potkala nějaká nepříjemnost. Pokud se blíží technická kontrola vašeho vozu, nenechávejte ji na později. Raději ji udělejte ještě před odjezdem. Dále zkontrolujte funkčnost klimatizace. Určitě to znáte, stojíte v koloně na dálnici a jedinou možností, jak vyvětrat, je mít otevřené okénko. Ani to vám ale pořádně nepomůže. Sami doma si můžete zkontrolovat vodu v ostřikovačích, olej v motoru, brzdovou a chladící kapalinu. Reflexní vesta také nesmí chybět. Nezapomínejte, že každý stát, kterým budete projíždět při cestě na dovolenou má jiné požadavky na povinnou výbavu.

Plán cesty

ZalazakNe každý je zvyklý jezdit vzdálenost přes 1000 km. Proto je vhodné mít na cestě jako spolujezdce dalšího řidiče, se kterým se můžete v případě únavy prohodit. Dalším velkým pomocníkem na cestách je navigace. V té se dá nastavit mnoho užitečných věcí. Placené úseky, objížďky, nejkratší trasa či nejrychlejší. Novější navigace díky vestavěnému GPS modulu umí také aktualizovat informace přímo z terénu, takže se dozvíte o každé nehodě nebo uzavírce na trase.

Nezapomínejte na odpočinek

Při řízení se snažte dodržovat intervaly tak, abyste byli schopni být neustále pozorní a ve střehu. Obecně se doporučuje po každých dvou hodinách jízdy minimálně 15 minut odpočinku. Čím déle řídíte, tím vyšší riziko mikrospánku máte. Ve chvíli, kdy se cítíte být unavení, snažte se co nejdříve zastavit na vhodném místě a opláchnout si obličej studenou vodou. Pokud se tento jev opakuje, nebojte se vozidlo odstavit na parkovišti a na hodinku usnout, načerpáte tím nezbytnou sílu na další jízdu.