Rybářské a přístavní městečko v jižní části Západoistrijského přímoří. Rozkládá se ve Fažanském průlivu nedaleko města Pula. Díky přístavu, který je východiskem do národního parku Brijunské ostrovy, v posledních letech získalo na významu. Zdejší obyvatelé se, kromě turistického ruchu, živí zemědělstvím.

V okolí můžeme spatřit četné vinohrady, ovocné sady, olivové háje a piniové lesy, které celé krajině dominují. Vzhledem k tomu, že zdejší vody jsou bohaté na ryby a mořské houby, nachází se v okolí několik závodů na jejich zpracování. Zdejší obyvatelé jsou též proslulí stavbou malých rybářských lodí, jejichž prodej jim též poskytuje obživu.

croatia_fazana_2014-10-11_13-05-53

Ubytování

Pokud dáváte přednost ubytování v hotelu, zavítejte do velkého komplexu Bi- Village asi tři kilometry od města. Najdete zde hotel, apartmány a kemp. Jinak město nabízí ubytování především v soukromých apartmánech, chatkách a kempu Pineta, který se rozkládá nedaleko centra.

Výlety a koupání

Chcete – li poznat okolí, vydejte se po přímořské vycházkové pěší zóně vedoucí z Valbandonu přes Fažanu až ke kempu Pineta. Zátoka Ribnjak ukrývá pozůstatky římské venkovské vily. Za nákupy zavítejte do města Pula a toužíte – li po nádherné přírodě, vydejte se do národního parku Brijuny, který se od městečka nachází asi 20 minut plavby lodí.

Park je vlastně souostroví několika menších i větších ostrůvků a je zvláštní svou osobitou mediteriánskou vegetací a safari parkem, v němž můžete vidět četná exotická zvířata. Na souostroví je také řada archeologických nalezišť z doby římské a byzantské.

1280px-view_to_theveliki_kornat_from_fazana_croatia

Za nejlepším koupáním zamiřte do zátoky Runci, jíž lemují borové lesíky, zde se můžete uchýlit do stínu. Ze sportovních aktivit se nabízí šnorchlování, plavání, sportovní rybolov nebo tenis. K dispozici jsou motorové nebo obyčejné čluny, na nichž můžete vyjet na moře. Také zde vede velmi oblíbená cyklostezka, jejíž trasa směřuje z Medulinu, přes Pomer, Pješčanu uvalu, Banjole až do Premantury.

V okolí je i cyklistická stezka pro horská kola. Ta vede z poloostrova Kamenjak, přes Volme, Premanturu k mysu Kamenjak. Cestou projíždíte kolem pobřežních útesů Velká a Malá Kolombarica s řadou podvodních jeskyní, kterými lze proplouvat.Nemáte – li kola vlastní, je možnost si je zapůjčit.

Fažana je, díky plážím, promenádám, překrásné přírodě a středomořskému podnebím, ideální místo pro rekreaci a odpočinek.