Elafitské ostrovy tvoří skupina ostrovů rozkládajících se západním směrem od města Dubrovnik Jedná se o celkem sedm ostrovů a útesů. Největšími z nich jsou Šipan, Lopud a Koločep.Tato místa většinou vyhledávají ti, kdo netouží po turistickém ruchu a přeplněných centrech. Místo nabízí svým návštěvníkům nádhernou přírodní krajinu a poloprázdné pláže. Ubytovaní je, ve většině případů, v soukromí. Hotelů je zde jen velmi málo a kempy zde nejsou žádné.

Díky bohaté středomořské vegetaci a příjemnému klimatu si můžete vychutnávat celou řadu příjemných procházek. Na některé z nich určitě narazíte na nějakou z architektonických památek z různých časových etap. Patří mezi ně třeba obranné věže, jež se zde dochovaly z dob tureckých a arabských nájezdů. Na své si přijdou i milovníci vodních aktivit, ostrovy nabízejí nejen možnosti potápění, ale i rybaření nebo jachting.

Na ostrovy se dostanete trajektem. Pozor si dejte v případě, že chcete cestovat autem, neboť těm je na ostrovy vjezd zakázán.

Lopud

Ostrov má velké množství slunečních dnů a díky dostatečnému množství vodních zdrojů se zde můžete setkat se středomořskou vegetací. Daří se tu palmám, citrusovníkům a olivovníkům. Mezi nejkrásnější pláže patří ta v zátoce Šunj, která nabízí jemní písek a pozvolný vstup do moře. Na ostrově se nachází velké množství kamenných domů obklopených zahradami.

Šipan

Jedná se o největší ostrov celého souostroví. Turisté nejčastěji navštěvují osady, které se nacházejí na pobřeží a patří k těm větším. Kromě nádherné přírodní scenérie nabízí ostrov i vhodné podmínky pro vodní aktivity, mezi něž patří především potápění. Vyzkoušet si zde také můžete lov langust. Ostrov velmi často navštěvují také jachtaři. Ubytovat se můžete v hotelu nebo v některém ze soukromých apartmánů.

Koločep

Tento ostrůvek patří k chorvatským nejjižnějším místům. Obyvatelstvo zde žijící je soustředěno ve dvou obcích, které chrání zátoky. Na ostrově naleznete celou řadu opuštěných míst, která jsou vhodná ke koupání.