Sezóna dovolených je v plném proudu a možná i vy si aktuálně užíváte dovolenou. Plánujete dovolenou na moři? Pronajmete si jachtu a s partou přátel si vyrazíte na okružní plavbu či jen tak, na poklidnou dovolenou dál od lidí? Můžete si jednoduše spolu s jachtou pronajmout také služby kapitána a o nic se nestarat. Pokud však byl váš sen řídit jachtu nebo větší loď a udělali jste si kapitánské zkoušky, můžete dovolenou trávit za kormidlem i vy. Moře je však třeba respektovat a myslet na to, že se může kdykoliv něco stát. Chcete, aby vaše plavba proběhla bez problémů a všechno se vám povedlo? Zkuste myslet na níže přiložené doporučení.

Plánujte podle nejslabšího

Asi znáte heslo, že tým je silný pouze tak, jak jeho nejslabší člen. Lidé mají různou fyzičku, někdo s ní je na štíru, jiný zvládá v pohodě. Myslet musíte na toho nejslabšího, protože jemu musíte podřídit dovolenou. Není to zrovna zkušený jachtař na rozdíl od vašich kamarádů? Pak to berte v potaz!

Máte zodpovědnost

Za loď, kterou si s největší pravděpodobností půjčíte, za lidi, které budete mít na palubě i za bezproblémovou cestu a plavbu. Mějte na paměti, že se musíte starat nejen o sebe, ale především o druhé. Rozmyslete si všechno, co je okolo – jídlo, jaké výlety budete podnikat, dostatek pití, vody a mnoho dalšího.

Pozor na alkohol

Jako kapitán je nutné se alkoholu vyhýbat, máte zodpovědnost za všechno okolo. A je dobré také dávat pozor na vaši posádku. Ta si alkohol sice dát může, ale rozhodně by to neměla přehánět. Budete-li na volném moři, opilí lidé mohou v nestřežené chvíli vypadnout z lodi, ublížit si nebo jí jakkoliv poškodit. A to rozhodně není něco, co budete chtít řešit!

Hlavní slovo má kapitán

A jak řekne, tak bude. To si se svou posádkou ujasněte ještě před vyplutím. Jestliže řeknete, že zrovna dneska nikam nevyplujete, protože to vypadá na bouřku nebo jste jednoduše unavení, nemůže vás parta kamarádů přemlouvat. Oni nemají zodpovědnost, vy ano.