Malé ostrovy v Chorvatsku jsou většinou pusté, neobydlené, málokdy tu je menší zařízení pro veřejnost, myšleno přístav a restaurace, výjimkou však je Crveni Otok. Tento ostrov leží 2,5 kilometrů jižně od historického centra Rovinje, ovšem v přímce leží ostrov Svatá Kateřina a výběžek, mys Mintauro.

Od něho je vzdálen pouze 800 metrů, bližší je mys Kurent, a to 400 metrů. Pokud budeme psát o sousedech, tedy okolních ostrovech, je zde zajímavá pětice ležící v jedné řadě od severu k jihu. Severně je to již zmíněná Sveta Katarina o rozloze 12,4 hektarů, 780 metrlů severně skalisko Muntrar a 290 metrů vzdálený Samer o rozloze 0,5 hektarů. Jižním směrem to je 160 metrů Maškin, spojený s Crvenim Otokem úžinou se silnicí v jeden celek. Dál 700 metrů daleko se nachází Sturag 2,2 hektarů veliký a ještě 1.160 metrů vzdálený dvou ostrov o rozloze 10,2 hektarů. Od něho se jihozápadně 500 metrů nachází skalisko Sveti Ivan na Pučini o rozloze 0,5 hektaru. Východně od Crveniho Otoku ještě leží Piruzi s rozlohou 0,5 hektaru.

Doprava

Na ostrov, pokud pomineme vlastní loď či člun, se můžeme pohodlně dostat z Rovinje. Cesta lodí trvá pouhých 15 minut, kdy obeplutí další ostrůvků je pro ty, kteří sem cestují poprvé, určitě velkým zážitkem. Vyplouvá se sem ze dvou míst v centru města Rovinj, od městského přístavu u hlavního náměstí a od mola „Delfin“, v sezoně to je od 5:30 ráno do půlnoci, vždy v půl. Na ostrově je pro soukromé lodě a čluny menší kotviště na severním pobřeží, na jižním je spíše pro potřeby hotelu.

Příroda

Ostrov má rozlohu 14,4 hektarů, délka pobřeží jen 2 kilometry. Nejvyšší vrchol ostrova je vysoký 30 metrů nad mořskou hladinou. Tvar ostrova je protažený od východu k západu 820 metrů, od severu k jihu v nejširším místě 230 metrů ve východní části, v nejužším místě uprostřed jen 130 metrů.

Je z většiny zalesněný borovicovým lesem. Po roce 1891 byl ostrov Hutterovými proměněn na park osázený různými rostlinami z celého světa. V současnosti je na ostrově více než 180 druhů rostlin. V blízkosti hotelu a apartmánů se ostrov upravil parkově se záhony květin a pěknými chodníky. V roce 2002 byl ostrov zasažen vichřicí, které zdejší borovicové lesy velmi poškodila. Postupně se daří tuto zkázu zacelovat, protože borovice poskytovali mnoha hostům poskytly stín a úkryt z letního tepla.

Crveni Otok je také znám výskytem velkého počtu racků s volně se poletujících bažantů a ještěrek.

Osídlení

Crveni Otok se také nazývá jako Sveti Andrija (Svatý Ondřej). Pokud je známo, byl osídlen již v pravěku, ale již v 6. stoletím zde benediktini postavili klášter. Benediktini opustili ostrov ve 13. století a v 15. ho převzali františkáni, kteří starý klášter s kostelem sv. Ondřeje zrekonstruovali. V roce 1809 byl ostrov obsazen Francouzi. Jako zajímavost je určitě fakt, že v roce 1892 zde byla vybudovaná cementárna a vápenka a věž kostela jim sloužila jako komín. Dochovaly se zde zbytky předrománského kostela v podobě kříže, jehož stěny byly kdysi zdobeny freskami. Jeho zachovaná centrální část se nachází v objektu rezidence rodiny Hutterottových, kteří v roce 1891 ostrov koupili a klášter přestavěli. V této části je nyní menší námořní muzeum se starými lodními modely a kopiemi fresek z celé Istrie.

Podle statistik se zde vykazuje 1 osoba trvale zde bydlící. Na ostrově stojí také maják.

Cestovní ruch

Crveni Otok je jednou z nejznámějších turistických lokalit v oblasti Rovinje. Nacházejí se tu velice populární skalnaté pláže s obvyklými, i když vzácnými, šindelovými krytinami. Nejnavštěvovanější pláže najdeme na jižní straně ostrova hotelu a apartmánů. K pohodlí zde návštěvníkům slouží restaurace, bazén, minigolf, potápěčské centrum, možnost plážového volejbalu a dobré podmínky k provozování mnoho dalších aktivit. Část pobřeží poblíž přístavu a u průchod spojující protější ostrov Maškin má oblázkové pláže a ty jsou vhodné pro děti a starší lidi. Na západní straně ostrova se nachází několik vyšších skal, které umožňují skákat do moře z výšky, a na té straně ostrova se najdou snadnější i klidnější místa ke koupání, kde se lze vyhnout davům a dunám. Při plavání v moři je však nutno dát pozor na soukromé jachty a lodě, které zde ve větším množství proplouvají.

Celý ostrově je protkán upravenými stezkami, které vedou většinou borovicovým lesem. Podél pobřeží je množství laviček s výhledem na moře. Najdeme zde i zajímavé sochy, například kamennou sochu ležící ženy či plastiku Žena.

Centrem cestovního ruchu na ostrově je Hotel Istra, který získal řadu ocenění a je zařazen do prestižní světové řady hotelů „Special Hotels of the World“. Hotel má 320 pokojů a 6 apartmánů, všechny s klimatizací a dalším vybavení pro pohodlný pobyt. Hotelu Istra je v rámci celého Chorvatska svým špičkovým vybavením prvním svého druhu.