Tento ostrov se nachází v malebném kraji chorvatské Dalmácie. Je nejdelším a nejslunečnějším ostrovem a vyniká největším počtem hodin slunečního svitu na celém východním Jadranu. Okolní vody patří k nejprůzračnějším, proto také bývá často vyhledáván turisty.

Má trajektové spojení ze Starého Gradu do Splitu a ze Sućaje(na východě ostrova) do Drveniku (na Makarské riviéře). Hlavní střediska cestovního ruchu a letoviska na ostrově jsou Hvar, Stari Grad, Jelsa a Vrboska. Jsou to starobylá přímořská městečka s úzkými uličkami, starobylými kostely, kláštery a řadou historických staveb. Turistům nabízí upravené a dobře vybavené pláže, živé kavárny na nábřežích, útulné hospůdky s jídelníčkem plným specialit i příjemné pobřežní promenády.Ubytovat se můžete ve vybavených hotelích, apartmánech nebo bungalovech.

2620145235_496c87e312_b

Město Hvar – perla Dalmácie

Říká se o něm, že je to nejkrásnější město na Jadranu. V jeho křivolakých uličkách mezi kamennými domy na vás dýchne zašlá sláva Benátské republiky. Novodobou atrakcí ve městě Hvar jsou luxusní jachty. Ve večerních hodinách je přístav zaplněn kotvícími loděmi a zvědavými kolemjdoucími. Dominantou tyčící se nad městem je pevnost Španjol s mohutnými hradbami z 16. století. Odměnou za výšlap nahoru jsou nádherné výhledy na město a přilehlé souostroví Pakleni otoci.

Rozmanitá příroda ostrova vybízí k bližšímu poznání jejích krás, můžete se vydat po klikatých stezkách do odlehlých zátok, navštívit opuštěné kamenné vesnice ve vnitrozemí, vystoupat mezi vinicemi a políčky levandule na nejvyšší vrcholy, odkud se otevírá pohled, který bere dech. Levandule je synonymem pro tento ostrov. Setkáte se tu s ní doslova na každém kroku. Pytlíčky s touto sušenou aromatickou bylinou prodávají ve stáncích hned u trajektu. Za tím pravým levandulovým zážitkem však musíte do vnitrozemí Hvaru, do oblasti kolem obce Brusje, v západní části ostrova. Lány levandulí se zde rozléhají, kam až oko dohlédne. Levandule kvete na Hvaru od června a se sklizní se začíná v červenci. Obyvatelé Hvaru z ní vyrábějí vonné esence a oleje. Sušená levandule se od nepaměti používala jako přírodní odpuzovač molů.

Pokud jste Chorvatsko v minulosti už někdy navštívili a máte za to, že jej dobře znáte, vypravte se na Hvar. Je to úplně jiný kraj – přírodou, památkami, atmosférou i neobyčejnou vůní vzduchu.