Vydejte se s námi na ostrov nacházející se v Jaderském moři, který není přeplněn turisty, ale stal se oblíbenou jachtařskou lokalitou. Ostrov nedaleko Splitu, kde i v hlavní sezóně panuje klid a nezaměnitelná atmosféra.

Klidný ostrov

Ostrov Šolta obývá pouhých 1500 obyvatel, kteří jsou rozprostřeni v osadách po celé ploše ostrova majícího 58 km2. Největší osadou, kterou zde potkáte, je Grohote se čtyřmi stovkami obyvatel. Za zmínku také stojí osada Rogač, která je hlavním přístavem Šolty – zde se za necelou hodinu cesty trajektem ocitnete, když vyjedete na tento ostrov ze Splitu. Rogač má přes stovku trvalých obyvatel a naleznete zde také čerpací stanici, restaurace nebo informační středisko.

Osada Maslinica

Zřejmě nejznámější osadou tohoto ostrova je mezi jachtaři oblíbená Maslinica, ležící na západním břehu Šolty – jedná se o nejzápadnější osadu celého ostrova. Na rozdíl od zátoky Rogač, která leží na severní straně ostrova a je vystavena častým severním větrům, se Maslinica nachází v zákrytu i z důvodu souostroví a útesů, které s ní v těsné blízkosti sousedí. Samotná osada Maslinica byla založena v 18. století jako obranná tvrz – část této tvrzi byla zrekonstruována a slouží pro turistické účely – byl v ní vybudován hotel.

Rybářská osada s turistickým zázemím

Maslinica je rybářská osada, která nemá ani 70 trvale žijících obyvatel – i přes zájem turistů se stále jedná o velmi klidné místo, kde naleznete krásné oblázkové pláže s pozvolným vstupem do moře, takže i menší děti budou mít dostatek pohodlí a místa pro hraní. V osadě naleznete i restaurace, pizzerii nebo kavárnu, samozřejmostí je běžný obchod s potravinami, turistické informační centrum a možnost zakoupit si noviny či suvenýry. Příjemný přístav je jako stvořený k večerním procházkám a také vyhledání klidné restaurace pro posezení u šoltanského vína.

Vydejte se mimo přeplněná střediska!