Pravdou je, že mezi nejoblíbenější jadranské potápěčské lokality patří vraky lodí a letadel, samozřejmě podmořské jeskyně, zajímavé archeologické lokality a útesy obklopené životem. Kde však tyto zajímavé lokality v Chorvatsku najít?

Istrie

Směrem jihozápadně od Rovinje se pod vodou nachází celkem zachovalý vrak osobní linkové lodi Baron Gautsch, která zde odpočívá již od roku 1914. Její osud zpečetila mina. Na vrak narazíte v hloubce 28 až 42 metrů. Přístup je možný i do vnitřku vraku, který je poměrně zachovalý.

Kvarnerské ostrovy

U ostrova Cres leží vrak obchodní lodi Lina, která se zde potopila při cestě z Rijeky na Sicílii. Tato loď v mlze narazila na podmořský útes. Vrak lodi se nachází v hloubce 55 metrů a vnitřek lodi je také přístupný. Ideální však pro zkušené potápěče.

U jižního pobřeží ostrova Susak se nachází podmořský útes Margarina, který skrývá také vrak lodi. Toto místo je vhodné pro začátečníky a pokročilejší potápěče. Narazíte zde na pozůstatky ztroskotání i střepy z amfor.

 

Dalmatské ostrovy

U ostrova Hvar se nachází malý ostrůvek Stambedar. Zde se nachází skalní stěna spadající z 5 do 45 metrů. Níže se nachází porost rohovitek, červených i fialových a krásná podmořská fauna i flóra. Opravdu okouzlující podmořský svět.

U ostrova Šusac na vás čeká mořské jezírko Te Vega, které je přístupné skrze dvoumetrový podmořský tunel v pětimetrové hloubce. Obklopeno je skalními stěnami a po vynoření na volné moře uvidíte podmořské stěny s bohatou flórou. Ideální i pro začátečníky.

Malý ostrůvek Biševo láká Modrou jeskyní. Vstup je do ní tunelem, a to člunem, či potápěním. Jedná se o celkem velkou jeskyni, která vás okouzlí světelnými efekty. Ideální je jeskyni navštívit v dopoledních hodinách během léta. Vhodné pro začátečníky i pokročilé potápěče.