Věděli jste o symbolice chorvatského tetování? Víte o tom, že jeho motivy můžete mít i na své kůži pomocí dočasného tetování?

Tradiční tetování

Věděli jste o symbolice tradičního chorvatského a bosenského tetování? Toto tetování si nechávaly udělat zejména ženy za doby, kdy bylo území obsazeno Osmanskou říší. Aby lidé vyjádřil sounáležitost s katolickou vírou, nechali si na ruce a předloktí tetovat různé motivy. Tetovaly se již děti ve věku 10 let, aby byly ochráněny unesení do Turecka, kde byly cvičeni na vojáky nebo zastávaly služebnické či otrocké práce.

Tetování mělo i důležitou symboliku odporu – i když byli lidé nuceni konvertovat k islámu, jejich tetování dokazovalo, že tak učinili nesvobodně a pod nátlakem. Jaká směs se tetovala? Prý se používala směsice medu, sazí, uhlí a mateřského mléka ženy, která již porodila chlapce. Během obsazení Jugoslávie komunistickým režimem bylo tetování zakázáno.

Současnost

Ve venkovských oblastech se ještě dnes setkáte se stařenkami, které mají paže a ruce potetovány tradičními slovanskými motivy s prvky křesťanské symboliky. Jelikož bylo tetování po celou generaci zakázáno, tradice téměř vymizela. Dnešní mladí lidé často chtějí vzdát hold předchozím generacím a nechávají si stejnými ornamenty ozdobit svá těla.

Kromě symboliky jsou tetování esteticky příjemná a minimalistická, je na ně hezký pohled. Samozřejmě se k jejich zhotovení již nepoužívá výše zmíněná tetovací směs, ale jsou tvořeny v tetovacím studiu pomocí tetovacího inkoustu.

Tetování na dovolené

Jelikož by se trvalé tetování mělo vždy pojit s něčím, co je vám blízké, nedoporučujeme si pod chvilkovým nadšením nechávat na dovolené realizovat tetování v turistickém tetovacím studiu. Co však zkusit můžete je dočasné tetování hennou. Henna je rostlina, z jejíchž rozdrcených suchých listů se vyrábí barva vhodná k dočasnému obarvení kůže. S její pomocí si můžete i vy vyzkoušet tradiční chorvatské tetování.

Přejeme vám příjemnou dovolenou!