Chorvatská kuchyně je velmi pestrá. Některé pokrmy můžete ochutnat v oblast pobřeží, jiné zase ve vnitrozemí. Základ sice vychází ze slovanských tradic, ale patrný je zde i velký vliv dalších zemí. Jedná se především o Itálii, Rakousko či Maďarsko. V některých případech je to dokonce i kuchyně turecká.

Základ tvoří pokrmy připravované z masa, jež doplňuje velké množství různých druhů zeleniny.

Masité pokrmy

Ty s připravují z různých druhů masa. Velmi oblíbené je maso jehněčí či telecí, jehož příprava probíhá pod speciálním železným poklopem, v nádobě, která je umístěná ve žhavém popelu. Též se můžete setkat s jehněčím či skopovým pečeným na rožni či v klasické troubě.

Dalším druhem masa je vepřové, jež se upravuje také na různé způsoby. Může být vařené či dušené. Oblíbené jsou i řízky klasické nebo plněné. Jako náplň se nejčastěji používá šunka a sýr.

Někde se můžete setkat také s masem drůbežím, i když jeho konzumace nepatří mezi hojně rozšířené.

  • Ryby a plody moře

Každý návštěvník Chorvatska chce ochutnat některý z pokrmů, jež se připravují z masa rybího nebo plodů moře.

Pro přípravu pokrmů z ryb se využívají různé způsoby úpravy – na roštu, dušením se zeleninou a kořením nebo vařením ve vodě, jež je ochucená kořením a olejem.

Mezi plody moře se nejčastěji upravují různé druhy hlavonožců, mlži, raci nebo krabi. Oblíbenou pochoutkou jsou i ústřice, které se konzumují syrové, pokapané citronovou šťávou. Speciálním pokrmem je rizoto, do něhož se přidávají sépie, chobotnice nebo olihně. Posledně jmenované můžete ochutnat i jako smažené malé kousky.

Zelenina

Zelenina tvoří neodmyslitelnou součást každého hlavního chodu a často bývá podávána jako příloha, společně s brambory, těstovinami či rýží.

Zeleninovou směs tvoří velké množství různých druhů. Setkat se můžete z cuketami, paprikami, rajčaty, ale i hráškem, fazolemi, mrkví, brokolicí, květákem či mangoldem. Směs je vždy velmi chutně ochucena. Ve většině případů ještě navíc je zelenina podávána i čerstvá, ve formě salátu.