Pro milovníky ryb je Chorvatsko tou nejvhodnější destinací. Čeká tu na ně spousta druhů delikátních ryb a rybích pokrmů. Ty se tradičně připravují venku na grilu, tzv. žaru, ale setkáte se i s jinou nevšední úpravou. Objevte s námi ryby, které jsou pro Chorvatsko charakteristické a na kterých si tu můžete běžně pochutnat.

Základní úprava

Každý kraj a každá restaurace má svůj jedinečný způsob přípravy ryb. Základem je však vždy čerstvá ryba, která se připravuje na olivovém oleji a je lehce dochucena solí, pepřem a okořeněna petrželkou, bobkovým listem, mletou paprikou a kmínem.

ryby v chorvatsku

Oblíbené jsou i jiné směsi bylinek a také tolik oblíbený česnek. Základem pokrmu bývá i trocha bílého vína. K rybě si můžete dopřát brambory, mangold, domácí chleba, lehký zeleninový salát nebo hranolky. Ryba je ideálním pokrmem na dovolené. Lehce vás zasytí, ale necítíte se nepříjemně přeplnění a dodá vám dostatek minerálních látek a esenciálních olejů, jejichž přísun přes rok zanedbáváme.

Rybí speciality a příprava mořských plodů

A na jakých dobrotách si v Chorvatsku pochutnáte? Rovnou z grilu si můžete dopřát ogrilované olihně ochucené olivovým olejem a česnekem, tato kombinace nikoho nezklame. Olihně se podávají i ve formě koleček, obalí se v mouce a prudce osmaží na oleji. V této formě jsou rychlou svačinou nebo předkrmem. Oblíbenou rybou je morčák evropský, který se upravuje s marinádou z rozmarýnu, petrželky a citronové kůry.

mořské plody chorvatsko

Peče se na víně s citrony a je to opravdová delikatesa s jemnou chutí a spolu se zeleninovým salátem a chlebem tvoří dokonalou harmonii. Pečeného si můžete dopřát mořana zlatého neboli pražmu zlatou, která se před koncem pečení polévá směsí vína, citronové šťávy a koření. Jedinečným pokrmem je černé rizoto (črni rižot), které obsahuje kousky sépie. Nakonec se do rizota přidává barva ze sépie, čímž dostane rizoto typicky černou barvu. Zajeďte si do Chorvatska a dopřejte si výjimečně chutné pokrmy z čerstvých surovin.

ubytování Makarská
Levné ubytování ostrov Lastovo