Pláž Čikat je ozdobou malebného ostrova Mali Lošinj. To se svými sedmi tisíci obyvateli patří k nejnavštěvovanějším místům severního Jadranu. Přes přízvisko „Malý“ je Mali Lošinj největším městem na ostrově Lošinj a současně patří i k největším městům ležících na ostrovech v Chorvatsku. Oblast je velmi vyhledávána pro příznivé klima a to tak, že zde hledají naději na uzdravení alergici a astmatici. Navíc zde návštěvníci najdou divokou přírodu s hojnou vegetací a koupání v čistém moři. Toho je důkazem, že v této oblasti žije také početná populace delfínů, kteří vyhledávají, jak je známo, především čisté moře. A tak se lze s nimi setkat nejen při plavbě na moři, ale i při pozorování z pláže.

Doprava

Pláž Čikat se rozkládá na třech menších zátokách na západním pobřeží západnějšího ze dvou severních výběžků ostrova Mali Lošinj. A sem se také proto dostaneme i po „vlastní ose“, protože ostrov je přes most Privlaka silnicí spojen s ostrovem Lošinj (Velkým) a ten s ostrovem Cres ve městě Osor přes Osorský most. Tato silnice D100 pak prochází ostrovem Cres do dvou přístavů, kam se dostaneme i s auty trajektem, a to do Meragu z Valbiska na ostrově Krk a do Poroziny z pevninského přístavu Brestova. Brestov se nachází na východním pobřeží Istrijského poloostrova, 30 km jižně od Opatie. Mali Lošinj je lodní dopravou spojen i s Pulou, Zadarem a s dalšími přístavy v této oblasti Jardanu.

Podmínky

Romantická pláž je dlouhá asi 100 metrů a široká 20 metrů. Je z největší části písčitá s pozvolným vstupem do vody, tedy je vhodná pro děti. Najdeme zde ale místa s betonovými plážemi či části skalnaté. Kolem pláže rostou ve větším množství borovice, pod kterými lze bez problémů najít vždy stín v největších vedrech. Pláž je vhodná pro invalidní osoby, ale jsou zde tolerováni domácí mazlíčci, tedy pejsci, případně kočky.

Vybavení

Pláž nabízí možnost si zahrát minigolf, plážový volejbal, pro vodní kolo, surfování, ale je zde přímo i škola surfování, a další. Na pláži také najdeme restaurace a bary, kde si můžete osvěžit a občerstvit. Nezbytnou součástí jsou i venkovní sprchy, které můžete použít bez placení. Lze si pronajmout i člun, šlapací vodní kolo, kajak i katamarán s plachtami. K dalším možnostem patří plachtění či plachtění na prkně, animaci a aqua aerobic. Lze si tu pronajmout i lehátka.

Okolí

Pláž leží velmi blízko centra města, do kterého vede krásná promenáda lesoparkem. Za návštěvu stojí také kostel Zvěstování Páně. V blízkosti kostela je vyhlášený Lanterna grill, odkud lze pozorovat úžasné západy slunce. V nejbližším okolí pláže byl postaven aquapark, který využívají především děti. V areálu bazénu je také pěkný bar a snack bar. Ke službám můžeme přiřadit i areál kempu v Cikatu, který je velmi moderní, postavený v roce 2015. Během hlavní sezóně jsou zde pro děti připraveny animační programy. V blízkosti pláže se rozkládá i lesopark Čikat, kterým prochází několik turistických a cyklistických tras. Kdo tedy nechce jen ležet u vody, zábavy a sportu si užije dle svého přání do libosti.