Pláž Česminica se nachází v zátoce se stejným názvem nedaleko města Sućuraj na východní špici ostrova Hvaru. Vzdálenost od centra města je sem pouhých 200 metrů, ostatně Česminica je hlavním koupalištěm Sućuraje.

Doprava

Město Sućuraj, jak jsme zmínili, najdeme na východní špici Hvaru, odkud je také nejkratší vzdálenost ostrova od pevniny, necelých 4,5 kilometru. Zde se také nalézá přístav, kam směřují trajekty z přístavu Drvenik na pevnině. Ten leží přímo na trase pobřežní magistrály D8 zhruba v polovině vzdálenosti od Makarské do Ploče. Na pláž se pak snadno dostanete pěšky, ale i autem, na kole, protože přímo vedle ní vede hlavní hvarská silnice D116. Pokud se plavíte Jadranem na lodi, přístav Sućuraj je ve středu města. Pláž se nachází jak vedle silnice, tak i u promenády, proto je snadno přístupná všem, a to i pro osoby s nějakými pohybovými obtížemi.

Podmínky

Pláž je tvořena oblázky, dno je jemně písčité a ke slunění slouží stupňovité betonové plošiny. Zátoka má mělké dno, proto je vhodná i pro děti a nabízejí se tu možnosti pro různé hry ve vodě.

Vybavení

Pláž má k dispozici kavárnu a jsou zde i sprchy a toalety. Na moři jsou vyznačené prostory pro plavce a neplavce. Populární je zde míčová hra picigin. Na pláži ale jinak není žádné další vybavení, proto je nutné si s sebou přinést vlastní sportovní a plážové vybavení i něco k občerstvení, hlavně k jídlu. V okolí najdeme různé menší apartmenty.

Okolí

Milovníci skalnatého pobřeží mají možnost se jet vykoupat na severní pobřeží ostrova. Od majáku na východním mysu Hvaru sem vede makadamová cesta, která se několik kilometrů vine nad pobřežím a pak ústí na hlavní silnici. Koupání na divokém pobřeží se skalnatými plotnami a rozeklanými skalisky ještě umocňuje krásný výhled na protilehlé pohoří Biokovo na pevnině. Další malebné pláže jsou i v zátokách Perna a Prapatna na jihu ostrova, dosažitelné však pouze člunem či pěšky. Pobřeží v zátoce Mlaska u stejnojmenného kempu je také skalnaté, ale břehy jsou zde vybetonovány, aby se tu návštěvníci mohli opalovat. V samotném závěru zátoky je malá písečná pláž, kterou ocení zejména děti. Ale je zde v zátoce částečně písčité i dno.