Chorvatské pláže se mohou zdát v součtu nudné – všechny jsou krásné, mají čistou vodu, perfektní služby a podobně. Ale pláž Caska je výjimkou, tady totiž kráčela historie. Pláž Casku najdeme na západní části Pagského zálivu v okolí Novalje.

Doprava

Protože ostrov Pag je spojen s pevninou mostem, je možno se dostat k pláži Caska po vlastní ose. Z dálnice A1 odbočíme na exitu 16 u Posedarje na silnici D106 a jedeme směrem na Pag. Objedeme město Pag a míříme dál na Šimuni a Novalje. Tam ale nedojedeme, odbočíme před ním vpravo a po necelých 2 km odbočíme opět vpravo na silničku přímo do Casky. Cílová pláž je pak na další odbočce vpravo a konkrétně parkoviště, které je bezplatné, asi 300 metrů. Cestu si můžeme od severu zkrátit využitím trajektu. To musíme jet ale po Jadranské magistrále D8 od Rijeky přes Senj a asi 40 km za Svetim Jurajem odbočíme vpravo na silnici D406 do Prizny. Tam nás trajekt převeze do přístavu Žigljen, odkud je po D106 k odbočce do Casky pouhých 6,5 km. Je to cesta sice náročnější, ale kratší o víc jak 130 km.

Podmínky

Pláž je dlouhá asi 500 metrů, je písčitooblázková (štěrkopísek, oblázky a kamínky) a má pozvolný vstup do moře, proto je velmi vhodná i pro děti.

Vybavení

Vybavení pláže není významné, ale přesto jsou zde dvě malé restaurace s pizzerií. Na pláži Caska si lze zapůjčit slunečníky a lehátka a k dispozici je i dětské hřiště. Sprchy na pláži nejsou a WC můžeme použít ty, které jsou součástí restaurace. Přírodního stínu zde nalezneme velmi málo, přesto je návštěvnost pláže v hlavní sezóně poměrně vysoká, takže asi není určená pro ty, kteří milují klid a ticho.

Okolí

Pláž Caska patří do širší oblasti, která je z jedné strany ohraničena pláží Zrće a z druhé strany osadami Zubovići, Kustići a Metajna, které se dohromady nazývají Barbati. Zmíněná vedlejší pláž Zrće je vyhlášena živou klubovou zábavou a bohatým nočním programem, z Casky je to pěšky pouhých 300 metrů.

Na území osady Caska naleznete několik památek z minulosti, stávala zde totiž v době římské osada a později i významné město Cissa. Na návrší nad pláží je tedy možno navštívit a prohlédnout si zbytky kostela sv. Jiří a další trosky budov, akropole, akvaduktu a nově objevenou antickou nekropolí (hřbitov), které zanikly při katastrofálním zemětřesení ve 4. století n. l. Stará legenda vzpomíná dokonce zatopené město, protože nižší části města byly potopené při zmíněném zemětřesení pod hladinu moře. Jak bylo město veliké a co skutečně bylo důvodem jeho zničení, jsou zatím jen spekulace, archeologický průzkum zde proveden ještě nebyl. Zatím se jen snad dokázalo, že zde stávala luxusní vila známého a bohatého římského senátorského Calpurnia. Pro potápěče je také Caska zajímavou lokalitou, ale jen s tím, že většinu města zatím ukrývá vrstva bahna a vidět je proto jen málo.

Z dalších památek tu lze navštívit starou „tuneru“, věž na sledování tuňáků z roku 1888.