Představa pláže jako písečný či oblázkový pás kolem mořského pobřeží je sice typický, ale není tomu tak vždy. Podíváme se na jednu z nejznámějších a nejatraktivnějších chorvatských pláží, která tento typický obrázek pláže naprosto vyvrací. Jde o pláž Buža. Najdeme ji na skaliscích pod dubrovnickým opevněním západně pod baštou Sv. Margarety za Biskupským klasickým gymnáziem.

Doprava

Pláž je vlastně volně přístupná pouze z moře, ale protože jde o skály, na kterých se vlny tříští, možnost zde zakotvit je mizivá. Dostat se sem proto můžeme vlastně jen pěšky. Projdeme historickým jádrem města až k Přírodnímu a historickému muzeu resp. ke kostelu sv. Ignáce. Projdeme mezi nimi na okraj města na hradby, zahneme vpravo ulicí Od Margarite a asi po 50 metrech zahneme přes branku na schody vlevo a sejdeme na pláž.

Podmínky

Pláž je terasovitě rozložená od hladiny moře až po dolní část, patu opevnění. Tvoří ji jednotlivé skalní či betonové plošinky spojené navzájem schodišti. Z pláže je úchvatný výhled na otevřené moře a ostrov Lokrum. Moře se pod skalami noří do hloubky 5 metrů, proto pláž není určená ani pro děti a ani pro starší či handicapované návštěvníky. Buža je však ideálním místem pro mladé páry, které hledají romantiku a dobrodružství.

Vybavení

Protože jde o zcela výjimečnou pláž bez možnosti úniku do stínu, jsou zde napevno umístěné velké slunečníky. Jako jediné vybavení je zde k občerstvení bar. Pláž je v noci částečně osvětlená, a tak jde o jedno z nejromantičtějších míst starého Dubrovníku. A právě díky baru je zde živo až do brzkých ranních hodin.

Okolí

Pláž leží přímo pod hradbami města Dubrovníku, takže si lze, pokud hledáme při pobytu na pláži Buža trochu odpočinku se stínem v největších vedrech, se projít jeho uličkami.