Pláž Baška na ostrově Krk patří skutečně k těm nejnádhernějším v celém Chorvatsku. Baška je malé oblíbené rekreační městečko na jihovýchodním pobřeží ostrova Krku. Leží v Kvarnerském zálivu.nedaleko Jurandvora a kostelíka Sv. Lucie, kde byl nalezen jeden z nejdůležitějších dokumentů chorvatské historie, Baščanská deska z roku r. 1100. Počátek turizmu v Bašce je spojen s rokem 1904 a se založením Společnost pro zlepšování města.

Byl postaven první hotel Tomislav (1906), upraveno první koupaliště (1908) a roku 1909 přijeli do Bašky Češi. Byla to skupina jen pěti lidí kolem paní Marie Hausové, vdovy po smíchovském úředníkovi. Později sem přijel ředitel tiskáren Politika Emil Geistlich s dcerou Aničkou a přítelem Antonínen Westerlövem. Geistlich se brzy seznámil s místními podnikateli a slovo dalo slovo s tím, že Geistlich bude propagovat Baku v Čechách a bude prodávat akcie Lázeňského družstva. A tak Češi se stali po několik let nejčastějšími návštěvníky. A dnes tu má Emil Geistlich pomník.

Doprava

Do Bašky se dá dostat pohodlně autem, ostrov Krk je spojen s pevninou mostem a silnicí, která navazuje na dálnici A7 (E65) vedoucí sem od Rijeky. Přes Krk sem vede a zde končí silnice D102. Před pláží v zástavbě jsou dvě větší parkoviště. S ostrovem Ráb spojuje Bašku pravidelná celoroční trajektová linka Valbiska – Lopar.

Podmínky

Pláž Baška (Vela plaža – Velká pláž) v je oblázková a písečná a dlouhá skoro 2 kilometry. Táhne se dlouhým obloukem podél Bašské zátoky (Bašćanska draga). Drobnější oblázky a snadný přístup do moře lákají každoročně do Bašky tisíce rekreantů. Pláž také od roku 1999 každoročně získává známku Modrá vlajka za čistotu moře, vybavení a služby. A hovořit o tom, že je zde čisté moře by bylo nošení sov do Athén, a navíc se k pláži tady pojí i mnohé přírodními krásy.

Vybavení

Pláž je prostoupená do města Bašky, je to jen přes silnici a jsme mezi domy, hotely. Tady na pláži jsou bary a veškeré zařízení, tedy včetně sociálních zařízení, půjčovny sportovního vybavení a také plno různých atrakcí. Dá se zde provozovat mnoho sportovních a rekreačních aktivit, jako jsou tenis, golf, fotbal, podmořský rybolov, potápění, plachtění a jiné. Proto je pláž vhodná pro mladé lidi, pára, ale i pro rodiny s dětmi. Nevýhodou pláže je, že je poměrně úzká a velmi navštěvovaná, takže tu je někdy doslova hlava na hlavě. Určitě tohle někomu vyhovuje, ale na druhé straně je okolí Bašky doslova poseto dalšími menšími plážemi, některé dokonce jsou přístupné jen z moře, kde najdeme klid a skoro samotu. Ubytovací nabídku v hotelech doplňují kempy Zablaće a Bunculuka, který je naturistický.

Okolí

Baška má krásnou 4 kilometry dlouhou promenádu podél moře. Zde se dá opravdu procítit moře všemi smysly, ale i si vypít šálek kávy nebo jiný osvěžující nápoj, popovídat si s jinými rekreanty nebo s místními obyvateli. Jak jsme se zmínili, Baška není jedinou pláži v úzkém regionu, ale vedle se nachází pláž Stará Baška. Zdejší středověkou rybářskou vesnicí se dá procházet a hledat odpočinek bez tlačenic na přelidněných plážích. Okolí je plného skalnatých útesů, ale najdeme zde i nedotčenou příroda s hojností aromatických a exotických i léčivých bylin. Ty ostatně přidávají zdejší kuchaři do místních specialit, jedinečných omáček, rybích specialit nebo do vyhlášeného krčského jehněčího. Z dalších pláží můžeme zmínit Pecine ve středisku Šilo na ostrově Krku proti riviéře Crikvenica. Známé jsou i nudapláže Konobe u města Punat a Bunculuka východně od Bašky. Celkově se dá říci, že spolu s plážemi na protilehlém ostrově Prvić je zde na 30 pláží, což na tak malém prostoru budeme jinde asi hledat těžko.

Nedávno zde byla otevřena tzv. Bašská stezka hlaholice (Bašćanska staza glagoljice), která prochází nejhezčími přírodními partiemi v okolí a vede i k historickým památkám. Postupně zde bylo instalováno víc jak 30 kamenných artefaktů symbolizujících písmena hlaholské abecedy, největší o váze 17 tun.