Pláž Arkádu najdeme ve Starem Gradu na ostrově Hvar. Stari Grad je nejstarším osídleným místem na ostrově, město zde založili již dávní Řekové v roce 384 př. n. l. Zda již tehdy využívali pláže ke koupání, přesně nevíme, ale jejich tradice je tady cítit skoro na každém kroku.

Nejsou to sice památky, ty tu moc neuvidíme, ale je to místo, které si určitě i oni zamilovali, jako si ho zamilují všichni, kteří sen v létě dorazí.

Doprava

Hvar je sice ostrov, ale není problém se sem dostat i vlastním autem. Parkoviště u pláže je přístupné auty po silnici 6202, která je odbočkou z páteřní ostrovní silnice D116 od přístavu Sačuraje na východě ostrova do přístavu Hvar na západě ostrova. Přístaviště trajektů je ostatně i skoro proti pláži, kde je také zastávka autobusu, který vás může do Stareho Gradu dovézt. Sem je lodní spojení nejenom se Splitem, ale i s Vela Lukou na Korčule, s Visem, Dubrovníkem a ostrovem Lastovo. Od přístavu ve Starem Gradu v sezoně každou čtvrthodinu jezdí loďka sem i zpět.

Příroda

Pláž je dlouhá asi 100 metrů, je oblázková s mírným svahem k moři a je rozložena v malém zálivu přímo před stejnojmenným hotelem. Zde ji obklopuje les s borovicemi, voňavými cedry, ale můžeme se kochat vůněmi levandule a rozmarýnu. Samotná pláž je oblázková a částečně zde jsou i přírodní kameny, pro pohodlí jsou vybudovaná i betonová plat a kamenná terasa se slunečníky a žebříky umožňující vstup do hluboké vody. V blízkosti jsou další oblázkové a skalnaté pláže.

Vybavení

Pláž je přímo u hotelu, a tak jeho služby se prolínají se službami na pláži. Navíc je u pětipatrového hotelu i venkovní bazén, takže vedle toho, že zde máme i nudistickou pláž, přijdou si všichni lační koupání na své. Pláž nabízí sprchy a sociální zařízení, je zde možnost si půjčit lehátka. Najdeme zde také bar s občerstvením.

Okolí

V nejbližším okolí pláže se nachází hotel Arkára. Ten sice nepatří k nejmodernějším, ale nabízí velmi slušné služby, dobré ubytování i stravování, ale jsou zde i noční podniky a wellness služby. Nedaleko jsou tenisové kurty a další sportoviště a půjčovna sportovního vybavení. Za prohlídku určitě stojí centrum Stareho Gradu se svými kyklopskými hradby z dob Řeků a labyrintem středověkých uliček. Ale nejnavštěvovanější památkou města je letní sídlo básníka Hektoroviče ze 16. století. Asi 200 metrů od pláže je směrem k mysu Kaba několik malých, příjemných zátok s borovicemi sahajícími až k moři a FKK plážemi.