Ostrov Zminjak se nachází se severní části Dalmácie v Šibensko-kninském kraji (župě) v jižní části Chorvatska, asi 220 km jižně od hlavního města Záhřebu. Ostrov je součástí Šibenického souostroví, jde o čtvrtý ostrov počítáno od přístavu Murter severozápadním směrem, první však již neleží v Murterské zátoce, ale již mimo ni.

Pouhých 420 metrů jihozápadně je vzdálený severozápadního cípu výběžku Crnikovac. Pokud jde o ostrovy, jeho nejbližším sousedem je jižně až jihovýchodně ostrov Vinik Veli (břehy jsou od sebe jen 180 metrů), severozápadně pak Radelj, pouhých 130 metrů vzdálený. Malý ostrůvek Maslinjak je vzdálen směrem k otevřenému moři na jihozápad přibližně 1,2 km. K pevninskému břehu to je měřeno nejkratším severovýchodním směrem 950 metrů, a to k lesnaté části pobřeží Přírodního parku Vranské jezero. Přístav Pirovac je odsud vzdálen 7 km jihovýchodně, 15 km severozápadně je do města Biograd na Moru, dál pak 40 km do města Zadaru.

Doprava

Na ostrov není zavedena žádná veřejná pravidelná doprava, lze se sem proto dostat pouze soukromě vlastním či pronajatým člunem, resp. vodním taxíkem nebo plachetnicí. Z Murteru to sem trvá přibližně 20 minut. Pro malé a menší lodě je zde vhodný přístav v zátoce. Je zde hlavní pěkné molo asi pro 20 lodí, jehož vybavenost se postupně zlepšuje. Kotvit se dá i ke kamenným blokům s oky na dně. Zátoka je velmi dobře chráněná před větry z různých stran.

Příroda

Ostrov je vytvořen z vápence, má rozlohu 22,9 hektarů a délka pobřežní linie 2,5 km. Nejvyšší bod sahá do výše 33 metrů nad mořskou hladinou. Ostrov má výrazný zakřivený tvar, který uzavírá zmíněnou velké a dobře chráněnou zátoku Zmišćicu. Ostrvo má od východu na západ 830 metrů a od severu k jihu maximálně 560 metrů. Ostrov je porostlý borovicemi a olivovníky.

Ostrov Zminjak leží v geografickém středu pobřeží Jaderského moře, které se vyznačuje teplými léty a mírnými zimami. Průměrná roční teplota je 16°C, nejteplejším měsícem bývá červenec s 27°C a nejchladnějším pak únor s 6°C průměrné teploty. Dešťových srážek zde spadne za rok v průměru 1.444 mm, nejdeštivějším měsícem bývá září s 216 mm deště a nejsušší pak srpen s 40 mm dešťových srážek.

Osídlení

Ostrov patří administrativně spolu s okolními ostrovy k obci Murter-Kornaty. O jeho starším osídlení není nic známo, ale na jeho povrchu je znát, že byl dlouhodobě hospodářsky využívaný. Jsou zde různé kamenné zdi i občas zbytek nějaké staré stavby. V současné době zde není evidován žádný trvale žijící obyvatel, ale v sezoně je zde poměrně živo.

Cestovní ruch

Jak jsme již naznačili, v letní sezoně ostrov Zminjak ožívá poměrně čilým ruchem. Nachází se na něm několik rybářských domků (chatek), z nichž dvě jsou k pronajmutí. Lze v nich díky příznivému počasí trávit dovolenou od června do září, ovšem pobyty se počítají z tzv. Robinsonovské dovolené. Chaty jsou vybaveny sociálním zařízením, terasou, sprchovým koutem, užitkovou vodou, elektrickým osvětlením, ledničkou a podobně. Majitelé zajišťují i dopravu lidí na ostrov.

Majitel jedné z chat přes léto provozuje i restauraci u přístavu v zátoce, asi 5 až 10 min od rybářských domků. Restaurace má mezi lidmi velmi dobré jméno.

Koupání je krásné díky křišťálově čistému moři, ovšem na ostrově je to většinou na kamenitém pobřeží s obtížnějším vstupem do moře. Zážitkem tu bývá potápění, ale i pouhé šnorchlování, protože zdejší podmořský život zde není rušen nepřetržitým přísunem turistů, jako je tomu na plážích v dostupnějších turistických oblastech.