Vir je jedním z nejznámějších a nejnavštěvovanějších chorvatských ostrovů, důvodů je několik. Je to především snadná dostupnost po mostě a po silnici 27 km ze Zadaru, výborné podmínky a struktura pro rekreaci a dlouhodobý pobyt, příroda a také historické památky. Ostrov je zejména letoviskem pro obyvatele Zadaru.

Nedaleko města Nin byl přes průliv Privlaka prokopán již v dobách Rakousko-Uherské, aby zde mohla proplouvat menší plavidla, ale v roce 1976 zde byl postaven most na 11 pilířích.

800px-Privlaka_-_bridge_to_the_Vir

Příroda

Ostrov má rozlohu 22,38 km2, délku 10 km a maximální šířku málo přes 4 km. Většinou je Vir plochý, jen na západě se tyčí několik vrcholků. Na nejvyšším z nich, vrchu Bandira 116 m, se nacházejí zbytky staré ilyrské pevnosti. Ostrov patří v rámci chorvatských ostrovů k těm méně členitý, ale také k intenzivně zemědělsky obdělávaným. Pěstuje se zde především vinná réva.

Osídlení

Osídlení Vir sahá až do doby kamenné, prvními známými lidmi byli Liburnové, Illyrijský kmen v 9. století p.n.l. Pozůstatky se nacházejí na kopci Sv. Juraj (viz Bandire), v parku Gradina v severní části ostrova a mohyly u Gračić-Križice-Gajine. Na své si zde přicházejí i podmořští archeologové, u ostrova Mauna to bylo například množství řeckých amfor. V době římské byl ještě ostrov spojen s pevninou, pozůstatky silnic najdeme u mysu Kulina, v oblasti Gazy se našel malý komplex římské architektury včetně přístavu. Ostrov nebyl ale trvale osídlen Chorvaty, ti se sem uchýlili hlavně až v době tureckého nebezpečí.

Dnes jsou na ostrově tři obce, hlavní je stejnojmenný Vir, následují Torovi a Lozice.

Cestovní ruch

Typické pro život na ostrově jsou příjemné letní teploty a svěží povětrnostní podmínky. Během roku se tu načte až 300 slunečných dní. Zdejší klimatické podmínky se proto doporučují jako prevence i léčba astmatických a alergických onemocnění a rovněž pro potíže revmatického charakteru. Protože se v okolí nevyskytují žádné průmyslové zóny, ostrov má tak nejčistší moře a navíc s velmi vysokým obsahem jódu. K léčbě se používají také i zdejší léčebná bahna.

800px-Beach_on_VirOstrov Vir se může pochlubit písčitými i oblázkovými plážemi, a přes velké množství místních i zahraničních turistů je zdejší příroda panensky netknutá. Nabízejí se zde úchvatné výhledů na borovicové lesy, písečné zátoky, olivové i fíkovníkové háje, nehostinná skaliska a úrodné vinohrady. Atrakcí je i zbytek benátské pevnosti Vírská Kaštelina ze 17. století, přímo v přístavu Vir byly objeveny zbytky předrománského kostela.

Na paměť koupě ostrova iráckými bohatými rodinami v roce 1908 se každý rok 13. srpna koná „Vírská Night“ jako nejvýznamnější kulturní a zábavné akce během turistické sezóny.

Ostrov nabízí velké možnosti ubytování různého charakteru, upravené i neupravené pláže, supermarkety, ve Viru množství kaváren, restaurací, pizzerií a zmrzlinářství. Najdeme zde i možnosti zábavy včetně tance. U staré části Viru jsou promenády podél moře vynikající pro kolečkové brusle, jízdu na kolech a koloběžkách, jogging i večerní procházky s kočárkem. Lze si zde půjčit lodičky, šlapadla i skútry.