Některé ostrovy v Jaderském moři jsou přímou součástí větších nebo velkých měst na pobřeží. V minulosti obvykle sloužily k obraně města a dnes se z nich stalo výletní místo. A takovým ostrovem je i Sveti Nikola u Poreče na západním pobřeží Istrijského poloostrova.

V nejužším místě jsou jejich břehy vzdálené pouhých 370 metrů. Při leteckém pohledu je vidět, jak z ostrova vybíhají dvě dlouhá mola, která jakoby chtěla Poreč obejmout. Slouží ale převážně k ochraně přístavu před velkými vlnami.

Kolem ostrova Sveti Nikola se nachází jen několik miniostrůvků, od severu to je Barbaran, vzdálený 400 metrů severovýchodně o rozloze 2,6 arů a Karbula 120 metrů severozápadně o rozloze 1,7 aru. Nejbližším z jižně ležících sousedů to je Regata 1,2 km o rozloze 4,3 arů. Sarafel či Raffaello, ale také Sarafelův útes je malá kulatá skála ležící 180 metrů východně od jihovýchodního konce Sveti Nikoly (Svatého Mikuláše) s průměrem asi 34 metrů a plochu 1,8 aru.

Doprava

Na ostrov se dá dostat snadno vodní kyvadlovou dopravou z přístavu. Ubytovaní zde mají většinou cestu zdarma.

Příroda

Ostrov je dlouhou dobu intenzivně využíván, z větší části je porostlý hustým borovým lesem a částečně hustým makakem. Ostrov byl také zařazen do Státního programu ochrany a využití malých, občas obydlených i neobydlených ostrovů a jejich moře v okolí Ministerstvem pro místní rozvoj a fondy EU. Jeho rozloha je 0,124 kilometrů čtverečních s délkou pobřeží 2,1 kilometrů. Ostrov je protáhlý od severozápadu k jihovýchodu 620 metrů, široký je nejvíce 320 metrů. Ve středu dosahuje ostrov maximální výšky 25,5 metrů nad mořem.

Osídlení

Na ostrově jsou pozůstatky ilýrských staveb. V 6. století zde založili řečtí přistěhovalci klášter s kostelem sv. Anastasie. Ve 12. století zde byl postaven malý toskánský hrad, který byl v roce 1886 přestaven a dnes je z něho přepychový hotel v maurském slohu. Na ostrově jsou také zříceniny benediktinského kláštera z 15. století, který byla ale zrušen v roce 1769. Stojí ze i kulatá věž z roku 1402, která je považovaná za nejstarší maják v Jaderském moři, i když již není v provozu. Existující maják je ale na konci dlouhého molu na severu ostrova

Cestovní ruch

Na ostrově se nacházejí dvě hotelové stavby, z nichž jedna je právě ona přestavěná z toskánského hradu. Zdejší pobřeží je vhodné pro koupání a pláže jsou částečně písečné nebo také kryté betonovými deskami. Jak bylo zmíněno, plavba sem trvá jen pět minut a dostaneme se do míst, kam se prchá před každodenní vřavou a stresem. Zde jsme pak obklopeni bujnou středomořskou vegetací, krásným borovým lesem, upravenými zahradami, rozmanitými plážemi a úchvatnými mořskými panoramaty. Zde lze najít vynikající ubytování v různých podobách (hotely, vily, apartmány apod.), kde se nabízejí další atrakce, jako jsou bazény, vynikající stravování, sportovní a zábavné aktivity pro všechny věkové kategorie, zkrátka dovolená snů.