Sveti Ivan na Pučini

Druhý ostrov Svatého Ivana s přízviskem „na Pučini“ leží, jak jsme výše psali, přibližně 480 metrů jihozápadně od svého většího jmenovce, o kterém jsme psali v minulém článku. K výběžku Kurent to je severovýchodně 2,5 km, ke Starému Gradu v Rovinje trochu severněji 4,5 km. Ostrov je z celé skupiny ostrovů v oblasti Rovinj nejvysunutější západním směrem, k ústí Pádu do Moře to je odsud „pouhých“ 84 kilometrů.

Doprava

Veřejná doprava na ostrov nezajíždí, nejbližší přístav je na ostrově Sv. Andrija 2 km daleko, ale pokud jsme zde ubytováni. Jinak další přístav je 5,2 km východně v jižní části Rovinje, do starého přístavu rovinjského to je lodí asi 5 kilometru. Na ostrově je malý upravený přístav, člun se zde dá vytáhnout a po koleji dostat do bezpečí.

Příroda

Ostrov Sveti Ivan na Pučini má rozlohu pouhých půl hektarů a 287 metrů pobřeží, měřeno má 70 x 50 metrů. Ostrov je zcela skalnatý bez zeleně.

Osídlení

Stará legenda říká, že se zde jednou za velmi nepříznivých přírodních podmínek plul benátský dóže ve směru na Rovinj. Jeho posádka včas spatřila nebezpečné útesy ostrova sv. Ivana (někdy psáno i sv. Jana) a změnila navigační trasu. Dóže se modlil k svatému Ivanovi, aby nad ním držel ochranou ruku, že mu nechá udělat svíci vysokou jako věž katedrály, když se do Rovinje dostane bezpečně a ve zdraví. Když však dorazil bezpečně do Rovinje, zapomněl na svůj slib. A protože spěchal zpátky do Benátek, nezapálil ani malou svíčku. Vzpomněl si však, že nesplnil svůj slib několik měsíců později, když se ocitl uprostřed bouře ve stejné oblasti. Jeho loď byla vhozena do útesů sv. Ivana a s celou posádkou společně zmizeli v bouřlivém moři.

Je pravdou, že moře obklopující sv. Ivana se pohybuje od deseti metrů do čtyřiceti metrů, mořské dno je skalnaté. Dnes asi těžko najdeme dóžecí loď, zato zde můžeme obdivovat bohatou flóru a mnohé druhy ryb. Ostrov je proto ideálním místem pobytu pro podvodní a sportovní rybolov.

Maják na ostrově sv. Ivana, (nebo sv. Jana) byl vystavěn v roce 1853.

Cestovní ruch

Majáková věž vysoká 23 metrů nabízí nádherný výhled. Budova slouží nejen k ubytování strážce majáku s rodinou, ale jsou zde i dva čtyřlůžkové apartmány. Pobyt zde s poměrně snadno dostupným břehem a plytkými vodami je ideální destinací pro rodiny s dětmi, které by chtěly strávit dovolenou typu Robinsona Crusoe. Své si tu užije, kdo touží po dovolené na osamělém ostrově, daleko od ruchu a shonu vyhlášených letovisek, daleko od lidí a civilizace. Lze tu po celý týden nespatřit ani živáčka, do sytosti si tu lze užívat nádherného koupání v průzračném moři, potápět se, lovit ryby, surfovat atd. Břehy s přírodními kamennými deskami na plážích jsou vhodné k opalování. Na odvrácené straně ostrůvku je malá pláž s mělkým mořem. Plavce však upozorňujeme na to, aby byli vždy opatrní a nelze doporučit ani plavání daleko od břehu. Jsou zde nebezpečné a proměnlivé mořské proudy a není povoleno rušit zdejší obyvatelé moře, zejména delfíny.

Přeprava na ostrůvek z přístavu v Rovinji a zpět stojí stojí 100 eur za apartmá a platí se za ni zvlášť. Jízdu lodí z Rovinje lze doporučit pouze brzy ráno, nejlépe do 9. hodiny. Na maják se jezdí menším plavidlem kapitána Bogdana Mokoriće a cesta trvá 30 až 45 minut. Délka plavby závisí na počasí a na momentálním stavu moře. V odpoledních hodinách kolem ostrůvku často fouká silný západní vítr, který může znemožnit přistání lodi na jeho břehu. Všechny potraviny je nutno zakoupit v Rovinji před naloděním. Je také možno se domluvit se strážcem majáku, který potřebné potraviny i v průběhu pobytu na ostrově může podle seznamu přivézt, když si pojede na pevninu vyřizovat své záležitosti. Můžeme se také vypravit na pevninu sami po dohodě se strážcem majáku za určitý poplatek.