Mezi malými ostrovy chorvatské části Jadranu je skutečně málo těch, na kterých by byla nějaká civilizace, ať minulá, tak i přítomná. Určitě by bylo zajímavé znát například to, jestli některý z občanů naší republiky se snaží navštívit všechny chorvatské ostrovy a ostrůvky, což by jistě byla zábava na několik let.

Určitě stojí za návštěvu i těch, kteří ostrovy jako koníčka nemají, ostrůvek Svaté Justiny. Najdeme ho pouhých 230 metrů od pobřeží, konkrétně od pobřeží města Pakoštane jihovýchodně od Biogradu na More. Není tu ale sám, východně 90 metrů z hladiny moře ční skalisko s majákem. Jsou tu ale další obrovské kamenné bloky, které jsou ve skutečnosti zbytky starobylého přístavu Dijana. Západně 230 metrů se nachází pobřeží ostrova Veli Školj s rozlohou 5,5 hektarů a za ním je ještě skoro v zákrytu 615 metrů skalisko Babuljaš o rozloze 0,8 hektaru.

Doprava

Na ostrov není žádná veřejná doprava, ale pokud nemáte plavidlo vlastní, lze se sem snadno dostat pronajatým člunem z přístavu v Pakoštane. Na severovýchodní části ostrova je pro přistávání malé molo.

Příroda

Ostrov má rozlohu 1,23 hektaru a délku pobřeží 442 metrů. Ostrov má po celém obvodu skalnaté pobřeží, vnitřek je porostlý travou a uprostřed je starý sad.

Osídlení

Ostrov je naprosto bez osídlení, ale ve středověku zde stál kostel se hřbitovem. Současná stavba kostela sv. Justiny je ze 17. či z 18. století stojí na mostzě kostela staršího. Hřbitov při něm však již zanikl.

Cestovní ruch

Ostrov má jen malý význam v cestovním ruchu oblasti, ale přesto má určitý potencionál. Jeho předností je pobřeží vhodné ke koupání, což sem láká obyvatele i návštěvníky protějšího města Pakoštane.