Mezi nejkrásnější chorvatské ostrůvky na Jadranu určitě patří Proizd. Najdeme ho za průplavem asi 330 metrů západně od ostrova Korčula, přesněji severozápadně od vjezdu do zálivu Vela Luka.

Katastrálně území ostrova patří také k obci Vela Luka, jde o Dubrovnicko-Neretvský kraj v jižní části Chorvatska, asi 300 km jižně od hlavního města Záhřebu.

Severovýchodně se nacházejí dva malé skalnaté ostrůvky Prvi a Izvanjski.

Doprava

Pokud plujete na ostrov soukromě, je třeba vědět, že je zde velmi časté bezvětří, takže je lepší používat motorový pohon. Jinak se dá na ostrov dostat pohodlně na půl či celý den místní dopravou, která sice ne vždy dodržuje svůj rozpis, ale není jiná možnost, než se na ně spolehnout. Během letní sezóny lodní doprava spojuje Proizd s přístavem Vela Luka denně v závislosti na přání hostů. Společnost Mediterano obvykle zajišťuje speciální dopravu i s občerstvením. Odjíždí se na lodí v pevné časy dopoledne vždy v 9, popř. v 10 hodin tam a zpět v 17 nebo 18 hodin. Loď jede asi 30 až 40 minut. Na ostrově Proizdu se kotví v zátoce Batala. Zde obvykle nebývá mnoho lodí, i když je Proizd vyhlášeným výletním místem z Vela Luky.

Příroda

Rozloha ostrova je 0,632 kilometrů čtverečních, má velmi nepravidelný tvar s délkou pobřeží 4,91 km. Od východu k západu má ostrov největší délku 1,4 km a od severu k jihu necelý kilometr. Nejvyšší místo na ostrově má výšku 24 metrů nad hladinou moře.

Dominantními zátokami jsou od jihu a od seberu již zmíněná zátoka Batala a Bili Bok, od jihu zátoka Perna. Ostrov je tvořen vápencem, vnitřní plocha je zalesněná, břehy jsou skalnaté, v zátokách přerušené oblázkovými plážemi.

Podnebí je zde mírné s průměrnou teplotou 17 °C , nejteplejším měsícem je červenec s 26 °C a nejchladnějším únor s průměrnou teplotou 10 °C. Roční průměr dešťových srážek je 1.232 mm, nejdeštivějším měsícem je únor se 184 mm deště a nejsušším srpen s pouhými 5 mm srážek.

Osídlení

Proizd je malý a během zimních měsíců neobydlený ostrov. V sezoně je zde ale v zálivu Perna otevřená restaurace a nabídkou rybích specialit, těstovin nebo palačinek. Malý domek je i v zátoce Batala a na západním výběžku stojí pro klidný provoz lodní dopravy ze směru od Splitu a Hvaru maják, který je vidět v okruhu asi 16 km.

Cestovní ruch

Ostrůvek Proizd učaruje každého, kdo sem připluje. Jeho skalnaté pláže, které se noří hluboko do tyrkysově modrého moře, a netknutá příroda, jsou ideální místa pro robinsonovskou dovolenou. Jsou zde čtyři pláže, zvláště se doporučují Střední bílý bok (Srednji Bili Bok) a Velký bílý bok (Veli Bili Bok). Zdejší pláže se řadí mezi čtyřicítku nejkrásnějších pláží světa a podle New York Times jde o jeden z 12 nejkrásnějších ostrovů na světě. Pláž Perna v jižní části ostrova je nudistickou pláž, ale také dobrým kotvištěm. Hloubka moře na ukotvení je zde od 6 do 10 m. Zde najdeme také zmíněnou místní restauraci. Čisté pláže jsou pokryté drobnými oblázky nebo kameny, jsou z nich nádherné výhledy na okolní krajinu zátok a na čistou mořskou vodou, a to bez ježků.

Ostrov nabízí příjemnou procházku po lesních cestách borovými háji za zvuku cikád. Pláže jsou na různých místech ostrova, jsou propojeny upravenými cestičkami, celé se to dá projít za půl hodiny.

Vedle koupání a opalování je zde nádherné potápění a nebo jen šnorchlování.

Ostrůvek Proizd se pro krásu a své kouzlo také nazývá ostrovem lásky.