Jedním u mnoha zelených chorvatských ostrůvků je Orud. Nalezneme ho ve skupině Dalmatských ostrovů 770 metrů jihozápadně od Drveniku Velikého. Otok Orud nachází v provincii Split-Dalmácie County Od pevniny je vzdálen 5,6 km jižně, a to od skalnatého pobřeží pod osadou Kovališče.

Celkem 13,5 km je to dosud severovýchodně do Trogiru a 17,6 km severozápadně do Rogoznice. Obvykle uvádíme i vzdálenost od hlavního chorvatského města Záhřebu, tak to je 264 km jižním směrem.

Nejbližším sousedem Orudu je ostrůvek Macaknar ve vzdálenosti 326 metrů jihovýchodně, všechny další ostrovy v okolí jsou již dál než již zmíněný Drvenik Veliky.

Doprava

Na ostrov nemíří žádná veřejné doprava, takže se sem dá dostat jen po vlastní ose, případně s pronajatým člunem. Nejbližším přístavištěm s veřejnou dopravou je Drvenik Mali vzdálený 4,2 km, do přístavu Drveniku Veliki je to 6,2 km. K přístavu Maslinica na ostrově Šolta je to 6,5 km. Na Orudu není žádný i sebemenší upravený přístav, je tedy jen možno kotvit u pobřeží. Pro pravidelné pobřeží zde není ani chráněnější zátoka.

Příroda

Ostrov je tvořen vápencem z křídové doby, jeho rozloha je 39 hektarů a délka pobřežní linie měří 2,65 km. Ostrov má protáhlý tvar, od severozápadu k jihovýchodu 1,1 km, kolmo pak v největší šíři uprostřed 525 metrů. Nejvyšší vrchol je vysoký 29 metrů nad hladinou moře. Zdejší počasí je mírné s průměrnou teplotou 16 °C. Nejteplejším měsícem je červenec s 26 °C a nejchladnějším leden s 8 °C. Dešťových srážek zde spadne v průměru 1.526 mm za rok, nejdeštivějším měsíce bývá prosinec s 201 milimetrem deště a nejsušším měsícem je srpen s pouhými 32 mm deště.

Pobřeží ostrova je skalnaté, většina vnitřní plochy je porostlá křovinami, částečně pak zalesněná.

Osídlení

Na ostrově se nachází několik archeologických nalezišť, najdeme zde složitou síť kamenných ohrad po dávném i nedávném hospodářském využití, a to včetně několika zbytků budov ve střední části ostrova. Dnes tu však nikdo nepřebývá, a to ani v sezoně.

Cestovní ruch

Pro cestovní ruch se ostrov nijak nevyužívá, zejména tomu brzdí špatná možnost kotvení a i vstupu na ostrov. K ostrovu však přijíždějí potápěči, protože zde najdou vhodné podmínky, zejména se tu nachází stěna s velkým vchodem a spoustou mořských hub.