Kurba Vela je menší z ostrovů v Kornatském souostroví, v Šibensko-kninském kraji, asi 240 km jižně od hlavního města Záhřebu. Najdeme ho ale vcelku snadno, jde o nejjihovýchodnější z větších ostrovů Národního parku Kornati. Je vzdálen 22 km jihozápadně od Vodice a 24 km jižně od Biogradu na Mori.

Ostrov je obklopen spoustou menších ostrůvků a skalisek, například severně asi 1,1 km se nachází ostrůvek Babina Guzica. Jde o zaoblenou skálu o ploše 0,012 km². Nepravidelný ostrůvek Skrižanj Veli o rozloze 0,077 km2 se nachází necelý kilometr severně a Skrižanj Mali severozápadně jen asi 140 metrů.

Na severovýchod 2,1 km leží ostrov Mrtovnjak, má rozlohu 0,1 km2. 2,1 km východně se nachází Rauna o rozloze 0,013 km2, 2,8 km východně pak skalnatý ostrov Samogrado vysoký až 33,4 m o rozloze 0,043 km2.

Jižně od cípu ostrova se nacházejí Vodeni Puh a Kameni Puh ve vzdálenosti do 200 metrů. Puh Gornji jako oblá skála o průměru asi 100 metrů leží 1,7 km jižně, trojúhelníková skála Puh pak severozápadně 230 metrů od ostrůvku Puh Gornji. Z těch větších ještě připomeneme Lucmarinjak o délce asi 500 m a rozloze 0,1 km2 a nepravidelný Oključ s rozlohou 0,36 km2 s výškou 68 m.

Doprava

Na ostrov není žádná veřejná doprava, lze sem dojet jen po vlastní ose, případně s najatou lodí či člunem. Na ostrově však není žádné přístaviště, lze kotvit jen u břehu.

Příroda

Ostrov má rozlohu 1,74 km2 a je tvořen vápencovou skálou. Pobřeží nemá nijak členité, zabíhají do něho jen mělké zálivy. Délka pobřežní je 11.684 km. Ostrov je dlouhý od severozápadu k jihovýchodu 4,95 km a široký od 90 po 500 metrů. Tvoří ho jeden skalní hřbet s nejvyšší kótou Jižní hlava o výšce 117 m a dále Visočan a Orljak se 106 metry nad mořem. Na severozápadním výběžku ostrova, poblíž mysu Slut, se nachází podzemní jeskyně.

Ostrov má mírné podnebí s průměrnou teplotou 16 °C. Nejteplejším měsícem je červenec s 24 °C a nejchladnějším pak únor s 8 °C. Dešťová srážky jsou v průměru 1,444 milimetrů za rok, nejdeštivějším měsícem je září s 216 mm deště a nejsušší je srpen s 40 mm srážek.

Ostrov je nezalesněný, porostlý jen ostrůvky nízké trnité zeleně.

Osídlení

Na ostrově není žádné lidské sídlo, ovšem v minulosti byl občas využíván. Najdeme zde místy zbytky nějakých ohrad a nouzové přístřešky. Je zde však sektorový maják. .

Cestovní ruch

Ostrov není ani v sezoně využívaný, ostatně je součástí Národního parku a je tu proto velké omezení v pohybu osob. Přesto na Kornatech je vybudováno osm upravených turistických stezek, které vedou na různé vyhlídkové body, odkud mohou návštěvníci obdivovat krásy ostrova a okolních ostrovů. Tyto cesty jsou však zatím jen málo navštěvované, ale jedna z nich se nachází i na ostrově Kurba Vela. Konkrétně vede z jihovýchodního mysu Mede až na na nejvyšší vrch Južna glava.