Krknata je mezi malými chorvatskými ostrůvky vcelku výjimka, můžeme se na něm ubytovat. Ostrov leží v Jaderském moři na severu Dalmacie jako součást Zadarského souostroví, a také tím pádem v Zadarském kraji v jižní části Chorvatska asi 220 km jižně od hlavního města Záhřebu. Krknata leží na severní straně pobřeží ostrova Dugi Otok, sportovně řečeno, na konci první třetiny délky od jihu, nedaleko pobřeží mezi obcemi Žman a Zaglav.

Od svého velkého souseda je vzdálen v nejužším místě jen 380 metrů, od nejjižnějšího výběžku ostrova Iž 7,75 km jihozápadně. Od pevniny je to sem 15,2 km do města Sukošan, ovšem měřeno přes nejjižnější části ostrova Ugljan, Zadar je vzdálen přesně o dva kilometry dále severovýchodně.

Kolem leží pouze dva ostrůvky, východně 270 metrů vzdálená Krava o rozloze 4,2 hektarů a dále ještě 1,6 km daleko skoro stejně veliký Tukošćak (4 ha).

Doprava

Na ostrov nevede žádná veřejná linka, lze se sem dostat pouze soukromě. Z jižně ležícího přístavu Zaglav je to sem 1,6 km, ze severozápadně ležícího Žmanu 1,4 km. Do Zaglavu se dostaneme trajektem ze Zadaru s mezipřistáním v přístavu Mali Iž, celkově asi 28 km. Na ostrově jsou podél jihozápadního pobřeží úpravená přístaviště s malými kamennými moly, větší přístaviště je pak v zátoce na severu ostrova.

Příroda

Ostrov je tvořen vápencem a má rozlohu 39,2 hektaru a pobřežní linii v délce 3,44 km. Ostrov je velmi plochý, nejvyšší místo je jen 16 až 17 metrů vysoko nad hladinou moře. Tvarem může připomínat květ tulipánu, v nejširší části měří ostrov 680 metrů od jihozápadu k severovýchodu, obráceně na délku 1,26 km. Zdejší podnebí je mírné s průměrnou teplotou 16 °C, kdy nejteplejším měsícem je červenec s 26 °C a nejchladnějším únor se 7 °C. Dešťových srážek je zde v průměru 1.432 mm za rok, nejdeštivějším měsícem je září s 219 mm srážek a nejsušším pak srpen s 44 mm deště. Většina ostrova je zalesněna borovicemi.

Osídlení

Na ostrově není zapsán žádný trvale bydlící obyvatel, ale je zde vystavěno několik domků, které se v sezoně pronajímají zájemcům.

Cestovní ruch

Ostrov je v majetku města Žman a můžete ho objevit v nabídce cestovních kanceláří, které zde nabízejí letní pobyty. Jde o tzv. robinsonovskou dovolenou, i když ne úplně. Rekreačních domků je zde několik, a tak nelze hovořit o úplné samotě. Romantické prostředí a krásná příroda, to je synonymum pro ubytování ostrov Krknata. Domky jsou v různých vzdálenostech od pobřeží, ale při velikosti ostrova to není tak důležitý ukazatel. Většina domků má vlastní přístaviště, jiná než vodní doprava tu vlastně není možná. Při pobytu zde se ale možné si člun také pronajmout. Je ale nutno počítat s tím, že Robinsoni musejí snášet trochu tvrdší podmínky, než v pětihvězdičkovém hotelu, to je třeba menší zásoba sladké vody, trochu tím omezená hygiena, na druhou stranu ostrov nabízí třeba skvělé podmínky pro pozorování noční oblohy, koupání v průzračné mořské vodě bude pro každého velkým zážitkem, na který se bude dlouhou dobu vzpomínat. Pláže jsou tu různé, kamenité i s oblázkovým povrchem, na severním břehu jsou pláže písčité. Voda je v letních měsících příjemně teplá a určitě má blahodárné účinky na kůži. Na mořském dně lze i z hladiny pozorovat zajímavé rostliny a živočichy a mohou se tu lovit mušle.