Koludarc je malý ostrov v Jaderském moři, kde leží v jižní části skupiny Kvarnerských ostrovů, a to v části Cres-lošinjské ostrovy. Ty se skládají ze 17 ostrovů a útesů a Koludarc je třetím největším za ostrovem Vele Orjule a Sveti Petar.

Ostrov leží v otevřené části zálivu Mali Lošinj, kde tak vytváří dvě možnosti do něho vplutí. Na jihovýchodě ho jen 80 metrů odděluje od špičky poloostrova (výběžku) Tornuza průplav Mosta, který je vhodný pouze pro menší plavidla do šířky1,2 m a ponoru 10 metrů. Na severozápadě to je 450 metrů široký průplav k výběžku na zálivem Vera, který je hluboký od 17 do 20 metrů.

Koludarc je vzdálen 46,2 km jihovýchodně od Istrijského poloostrova, nejbližší pevnina je ale vzdálená jen 40 km, a to severovýchodně osada Jablanac, měřeno přes ostrovy Pag a Dolin. Z větších přístavů je nejbližší Mali Lošinj 2,5 km, Susak 9.8 km jihozápadně, Rab 34 km atd.

Přilehlé ostrovy, když nebudeme počítat Mali Lošinj, má Koludarc pouze dva, a to malý ostrůvek Murtar (125 m západně) a Zabodaski, což je malý skalnatý ostrov 1,8 km západně, a to i za Murtarem. .

Doprava

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na ostrov není žádná možnost pravidelné veřejné dopravy, i když kolem jezdí více linek do přístavu Mali Lošinj. Ostrov má však velice příhodnou zátoku ke kotvení uprostřed na jihozápadní straně, krytou ostrůvkem Murtar. Je však nutno dodat, že je tu velmi mělká voda 2,5 metru, takže to ovlivňuje možnosti přistávání pouze pro malé lodě. Na západní straně ostrova je možno bezpečně zakotvit i větší plavidla, protože zde je hloubka vody až 8 metrů.

Příroda

Rozloha ostrova je 0,784 kilometrů čtverečních, délka pobřežní je 4,89 km. Nejvyšší vrchol ostrova sahá do výše 53 metrů nad mořem. Ostrov má tvar obráceného písmene „L“ s krátkou stranou směřující na jihozápad. Od severu k jihu měří ostrov 1,5 km, šíře ramen je pak od 420 do 620 metrů. Nejsevernější bod se nazývá Křížový mys, nejjižnějším pak mys Kraljevac. Podél pobřeží jsou některé malé zátoky jako ta ústřední Englez ve vnitřním rohu L a zátoka Kraljevac, která se otevírá na jih. Většina ostrova je porostlá tradiční středomořskou flórou, najdeme zde ale i u některých usedlostí známky lepší či horší zemědělské činnosti, a to včetně kamenných zdí.

Počasí na ostrově je mírné s průměrnou roční teplotou 16°C. Nejteplejším měsícem je červenec s průměrnou teplotou 25 °C a nejchladnější únor s 9 °C. Průměrné roční srážky jsou 2.048 mm, nejdeštivějším měsícem je listopad s průměrem 306 mm srážek a nejsušším červen s 89 mm srážek.

Osídlení

V zátoce na západní straně ostrova jsou k vidění zbytky habsburské vily, ale jinak na ostrově bylo po druhé světové válce letní středisko Edvarda Kardelje. Ten zde organizoval výstavbu vodovodu pro Koludrac, a to přes Křížový mys do vodovodního systému na Lošinji. Zde se voda čerpá vodu z Vranské jezero na ostrově Cres. Na nejsevernějším výběžku (Křížový mys) se nachází malý zelený maják , který slouží v bezpečnému příjezdu do přístavu Mali Lošinj. Jeho signál je vidět do vzdálenosti asi 5 km.

Ostrov není trvale obydlen, ale v sezoně je zde přeci jen trochu živo v několika domcích rozesetých skoro po celém ostrově. Administrativně patří Koludarc k obci Mali v Primorje-Gorském okrese.

Cestovní ruch

Ostrov leží u velmi frekventované trase, takže sem často připlouvají soukromé lodě, ovšem mimo možnosti kotvení tu jiné služby nenajdou. V mělkých a čistých vodách u břehů je pěkné koupání, většina břehů je však skalnatých.