Koločep je malý, ale trvale obydlený ostrov v Dubrovnicko-neretvanské oblasti Chorvatska. Jde o nejjižnější obydlený ostrov celého Chorvatska, který náleží k Elafitským ostrovům v Jaderském moři. Nachází se 3 km západně od Dubrovníku a necelý kilometr východně od většího ostrova Lopudu.

Nejkratší vzdálenost ke kontinentu je 1,4 km severovýchodně k osadě Orašac. Ostrov Koločep je jedním ze tří obydlených ostrovů tohoto souostroví a také třetím největším. Jeho rozloha je 2,44 km².Od Dubrovníku ho dělí úžinou Velika vrata, od Lopudu Lopudská vrata a od pevniny Koločepský průliv (Koločepski kanal). Podle místních obyvatel se ostrovu také říká Kalamota, což je z řečtiny, kdy kalos nictos značí krásné noci.

Doprava

Na ostrově leží dvě osady Gornje Čelo a Donje Celo. Ty jsou sice spojeny silnicí, které má však nedostatečnou šířku, takže zde nejezdí žádné automobily, cesta je jen pro chodce, případně cyklisty. Na ostrov společnost Jadrolinija pravidelně provozuje z Dubrovníka a Lopadu trajektovou dopravu.

Osada Donje Čelo leží podél půlkruhové zátoky, která je dobře chráněna, jen je vystavena severozápadním větrům. Soukromé lodě zde mohou kotvit uvázané u většího přístavního mola v hloubce do 3 metrů,. Podél menšího přístavního mola, kde také přistávají lodě s pasažéry. Druhá osada Gornje Čelo leží také v malé zátoce, je sice vystavené větrům bóra, ale chráněné před větry jugo a před západními a severozápadními větry. Zde mohou být lodě uvázány u menšího přístavního mola s hloubkou 2,5 m.

Příroda

Ostrov je znám svým mírným a příjemným podnebím. Na ostrově je vlivem Jaderského moře průměrná teplota 16°C, nejteplejším měsícem je červenec s 27°C a nejchladnější leden se 7°C. Dešťových srážek zde spadne v průměru jen asi 3.000 milimetrů ročně, nejdeštivějším měsícem je únor s 436 milimetry a nejsušší srpen s 87 mm deště. Koločep, jak se uvádí, má více než 250 slunečných dní v roce.

kolocep_island_-_kayak_in_croatiaOstrov má díky chráněné poloze velmi krásnou a mimořádně bohatou vegetací, přímořskou až subtropickou. Ostrov je částečně je i zalesněný borovicemi a olivovníky, ovšem vzhledem ke svému geologickému složení nemá žádné vodní zdroje. Nejvyšším vrcholem je v západní části 125 metrů vysoký Kříž, dalším vrcholem je Kameno Brdo 96 m ve středu ostrova. Na vrcholech hřbetů ostrova se táhnou úrodná a chráněná krasová pole, kde se daří jižnímu ovoci, zelenině, mandloním, vinné révě a olivovníkům. V současné době je ale většina polí a sadů neudržovaná.

Pobřeží je rozbrázděné mnohými zátokách, břehy jsou vesměs skalnaté. Na jižním cípu ostrova se nalézá Modrá jeskyně. Jinak se v této oblasti moře vyskytuje velké množství humrů, ostrov je obklopen velmi čistými vodami.

Osídlení

Ostrov má velmi bohatou minulost, například odtud pocházeli dva členové posádky Santa Marie, lodi Kryštofa Kolumba při objevení Ameriky. Jinak zde byly archeologicky objeveny pozůstatky starověkých evropských obyvatel, od doby Řecka po Řím. Z raného středověku se zde dochovalo sedm před-románských kostely, tedy z dob prvních chorvatských králů od 9. do 11. století. Od 11. století byl ostrov součástí Dubrovnické republiky a byl znám stavbou lodí. Po loupežných nájezdech arabských pirátů, zejména po přepadení vedene Ulič-Alijou v r. 1571, byly vybudovány obranné věže na nejdůležitějších strategických místech. Říká se jim tu torety či místně též turety. Obyvatelé se živili také mořeplavbou a lovem korálů a jejich zpracováním.

Z nejstarších památek připomeneme kostel sv.Trojice (Sveto Trojstvo) se vzácným starochorvatským pletencovým ornamentem, v zátoce Raci stojí kostel sv. Antonína Paduánského. Další menší kostely a kaple pocházejí z 16. století. Hlavní kostel zasvěcený Nejsvětější Panně Marii pocházející z 12. nebo 13. století. Nad Donje Celo stojí pevnost Kaštio s vinnými sklepy, kam se ukrývali v době nebezpečí místní obyvatelé. Zachovalé se 30 metrů dlouhý sklep. Věž Toreta má výšku asi 14 metrů.

Zmíněné dvě osady byly spojeny v jednu obec zvanou Koločep.

Cestovní ruch

Malé, ale malebné písečné pláže obíhají zátoky Sapluni, Porat a další se zmíněnými osadami. Míří sem především na jednodenní výlety rekreanti z jiných částí Dalmacie, ale i obyvatelé Dubrovníku. Stojí zde jediný hotel, jehož komplex zahrnuje i nudistickou pláž. Jinak ostrov nabízí velké množství soukromého ubytování.

Koločep se svými olivovými háji, pomerančovníky a křišťálově čistou vodou nabízí klidnou a ničím nerušenou dovolenou. Na druhou stranu i zde je možnost aktivního odpočinku, jako je jízda na kole, na kajaku, plachtění či výletu po okolí. Lze si zde zahrát i tenis.