Pod jménem Jerolim najdeme v Chorvatsku ostrovy dva, jeden tak a druhý s přízviskem Svatý. Oba se tak původně jmenovaly, ale u jednoho se používá již jen jednoslovný název.

Jerolím u Hvaru

Ostrov Jerolím patří k Dalmácii a je významným rekreačním místem u Hvaru. Od břehů tohoto ostrova je totiž vzdálen nejméně asi 520 metrů, do samotného přístavu Hvaru jeden kilometr. Patří do skupiny Paklinské (Paklené, česky Smolné) ostrovy, jde o nejvýchodnější z řady z těchto ostrovů, z nichž je největší je Sveti Klement a pak Marinkovac. Ten je od Jerolima vzdálen pouhých 95 metrů. Severovýchodním směrem ke hvarskému přístavu se nachází malý ostrůvek Galisnik ve vzdálenosti 570 metrů.

Doprava

Na ostrov Jerolim jezdí pravidelná lodní doprava z hvarského přístavu před Arzenálem. Během dopoledne odtud vyplouvají lodě s turisty na pláže a zpět se s nimi vracejí v pozdních odpoledních hodinách. Jinak ale není není problém sem dojet vodním taxíkem. Ty parkují ve městě u promenády a za cenu od dvaceti do čtyřiceti kun vás odvezou na Jerolim. Zde je přístaviště s malým molem v zátoce na severní straně ostrova. Další vhodná zátoka ke kotvení je i na jižní straně, kde je také zdejší vyhlášená pláž, ovšem není zde přístavní molo.

Příroda

Ostrov je tvořen vápencem, takže je podobný ostatním vápencovým ostrovům. Skalnaté břehy, plochý povrch a hůře prostupný vnitřek, pichlavá vegetace, borovice, nedostatek vody. Stejné také jsou zátoky, kde se obvykle vytvořily překrásné pláže, převáženě ale skalnaté, ale místy oblázkové.

Jerolim má rozlohu 20,7 hektarů a jeho pobřeží linie je dlouhá 2,37 km. Nejvyšší vrchol má výšku 22 metrů nad hladinou moře.

Osídlení

Dnes je Jerolim neobydleným ostrůvkem v chorvatské části Jaderského mořem, který ožívá velkým ruchem až v letní sezoně. Ale zde ostrově býval františkánský klášter. Dnes tu stojí i maják, který je vidět na moři do vzdálenosti asi 6 kilometrů.

Cestovní ruch

Ostrov Jerolim u Hvaru je vyhlášenou nudistickou destinací, a proto, že je jim k dispozici celý. Zdejší pláž byla zařazena mezi patnáct nejkrásnějších přírodních pláží na světě. Koupající, a připomínáme, že nudisté, zde mají k dispozici sprchy, obchod a restauraci s místními lahůdkami, bar, mohou si zde pronajmout lehátka a slunečníky, jsou zde i veřejné toalety. Před horkým sluncem se zde dá ukrýt i do stínu borovic.

Ostrov Jerolim je místem nedotčené přírody, skalnatého pobřeží a křišťálově čisté vody, ideál pro ty, kteří chtějí ve dnech svém dovolené být daleko od přeplněných pluží a koupat se tak, jak je pánbůh stvořil.