Čiovo je ostrov ve střední Dalmácii s rozlohou 28,8 km2 a s více jak 6 tisíci obyvateli. Leží na západní straně Kaštelského zálivu, kde přímo navazuje na město Trogir, který ma na něm své loděnice. Ty tu byly založeny v roce 1888. Necelé 2 kilometry široká úžina dělí ostrov od Splitu.

Ostrov je přes Trogir spojen s pevninou dvěma mosty, ale jezdí na něho i pravidelné trajekty ze Splitu do Slatiny a další z Trogiru do přístavu Okrug Gornji,.

800px-Chorwacja,_widok_na_Trogir_z_wyspy_Ciovo

Příroda

Ostrov má mírné středomořské podnebí a bujnou subtropickou a středomořskou vegetaci. Nabízí také malebné souostroví malých ostrovů, zátok a pláží. Hornatý ostrov má nejvyšší vrchol Rudine 209 m. Ostrov nemá žádné řeky nebo vodní zdroje, zato má mnoho zátok. Největší z nich – Saldun je uzavřena pevninou na třech stranách.

Osídlení

Ostrov byl osídlen již v dobách prehistorických, ve středověku byl ale vyčleněn jako karanténa pro malomocné. V dobách tureckého nebezpečí se tu začali usazovat uprchlíci. Dnes jsou na ostrově mimo části Trogiru další pětice obcí Slatine, Arbanija, Žedno, Okrug Gornji a Okrug Donji.

Okrug Gornji a Okrug Gornji leží v jihozápadní části ostrova proti skupině malebných ostrovů, z nichž největším je Sv. Eufemie. Zdejší pobřeží je členěno malými skrytými zátokami s plážemi. Jde o atraktivní turistickou destinací v rámci celého Chorvatska, bohužel postupně je ničena nekontrolovanými stavbami z betonu a výstavbou apartmánů. Najdeme zde řadu restaurací s výběrem původních dalmatských specialit a nabízejí se tu mnohé rekreační aktivity, například škola potápění, fitness centrum s tenisovými kurty, ale také možnost výletů v člunech do okolních klidných zátokách. Z památek tu najdeme trojici kostelů s nejstarším sv. Tudorem.

Arbanija se nachází jihozápadně od Trogiru, památkou je zde z 15. století dominikánský klášter sv. Kříže. Zdejší oblast je známá malebnými zátokami s krásnými plážemi a s lesy na pobřeží. Oblast je také příhodná pro rodinnou dovolenou, jsou zde restaurace, několik kaváren, obchody.

Obec Žedno leží uprostřed ostrova na návrší jihozápadně od Arbanija a západně a jihozápadně od Trogiru. Zdejší kostel sv. Mavra v poli má původ již ve 4. století. V roce 2008 zde byla otevřena školka „Slunce“, první v obci Trogir podle evropských vzdělávacích standardů.

792px-SlatineSlatina se rozkládá na severní straně ostrova, v létě sem jezdí trajekt ze Splitu. Jde o velmi pěknou rekreační oblast s výhledem na Kaštelský záliv se Splitem. Osada vznikla v 16. století kolem kostela Nanebevzetí Panny Marie. Najdeme zde staré domy i novou výstavbu, malý přístav s kotvištěm pro 50 lodí a různá sportoviště. Nabízí se tu i několik pizzerií, restaurací a hospůdek s místními specialitami. Pobřeží je také členité s mnoha zátokami, pláže tu jsou skalnaté i štěrkové, kolem s borovými lesy. Je to ideální prostředí pro koupání rodin s malými dětmi. Kousek od obce je poutní poustevnický kostel „v Prizidinice“, pěkná je i cesta na jižní stranu ostrova s koupáním v opuštěných zátokách. V zátoce Supetar jsou zbytky raně románského kostela sv. Petra.

Cestovní ruch

Ostrovní riviera je oblíbenou turistickou destinací v oblasti Trogiru. Během letních měsíců se tu však vytvářejí nesnesitelné zácpy, zejména při večerním návratu. Počítá se proto s výstavbou nového mostu východně od Trogiru do obce Kaštela, což by značně ulehčilo dopravě přes centrum Trogiru. Ostrov nabízí množství možností ubytování, stavování, sportování, výletů po okolních ostrovech atd.