I přes to, že Chorvatsko není nijak velká země, její klimatické změny napomáhají k pěstování specifických odrůd vín, kterých se zde pěstuje až 130 druhů, jež nikde jinde ve světě nenajdete. I díky tomuto faktu má oblíbenost chorvatských vín stoupající tendenci. Začínají se řadit mezi tak jakostní vína, jako mají například ve Francii, Kalifornii či Chile.

Ocenění chorvatského vína

Není proto žádným překvapením, že v roce 2016 získalo Chorvatsko celých 63 medailí Decanter World Wine Awards. Ve stejném roce dokonce bylo Chorvatsko vyhlášeno za jednu z deseti nejlepších vinařských regionů, které byste měli navštívit.

Chorvatské víno ve světě

Ve světě vyvolalo chorvatské víno největší pozornost v roce 1996, kdy bylo průzkumem odhaleno, že červené víno značky Zinfandel, které bylo objeveno v Kalifornii, je geneticky prakticky stejné, jako odrůdy vín Crljenak Kaštjelanský a Tribidraga.

Chorvatské víno a turismus

Turisté začínají mít chorvatské víno stále více v oblibě – což dokazují jejich procházky vinicemi, které kombinují s ochutnávkami vína či autochtonní kuchyně. Celý tenhle proces se nazývá „wine and walk“, které jsou nejvíce oblíbeny na Istrii, Chorvatském záhoří a poloostrov Pelješac.

Výroba chorvatského vína

Většina výroby vína v Chorvatsku se vztahuje na víno bílé, jemuž připadají dvě třetiny výroby, jedna třetina se soustředí na výrobu vína červeného. Ve vnitrozemních částech se nejvíce pijí vína sladká a lehká, nicméně v přímořských oblastech převažuje konzumace vín červených.

Mnoho z chorvatských vín se vyznačuje svými osobitými vlastnostmi, záleží vždy na specifických částech země, kde se víno vyrábí. Jako například vinařství Kozlovic z Momjanu, které vyrábí istrijskou malvázii.

Pokud se vydáte na dovolenou do Chorvatska, jistě ochutnejte více druhů vín, uvidíte, že mají specifickou chuť a vůni, kterou nikde jinde ve světě nedostanete.