Než budete měnit peníze pro svou cestu do Chorvatska, přečtěte si zajímavosti o této měně.

Oficiální měna

I když je Chorvatsko členem Evropské unie již od roku 2013, stále si, podobně jako Česká republika, zachovává svou měnu. Oficiálně se tedy používá kuna (HRK), která se dělí na 100 lip. V turistických střediscích můžete samozřejmě k placení používat i eura, ale není to výhodné, jelikož obchodníci hojně zaokrouhlují směrem nahoru. Kurz se pohybuje okolo 3,50 korun za 1 kunu, jedno euro je v přepočtu zhruba 7,50 kun.

Jak je to s porovnáním cen

Těšíte se, až budete vše přepočítávat na české koruny? Už si nemusíte lámat hlavu. Smiřte se s tím, že běžné ceny v Chorvatsku jsou o pětinu vyšší než u nás. V turistických oblastech počítejte s dvojnásobnými cenami. Stále to ale vychází lépe než například ceny v letoviscích ve Španělsku nebo v Itálii, která je známá svými skrytými poplatky téměř za vše.

Proč „kuna“ a „lipa“?

Víte o tom, že historie chorvatské měny je několik staletí stará? Říká se, že již v době vlády Říma byl termínem „kuna“ označován výběr daní. Na území dnešního Chorvatska se však vystřídalo mnoho měn, například okolo roku 1015 měna banovac. Měna používaná v zemi dnes vznikla v roce 1994 a byla odvozena z dinárů. A proč názvy? „Kuna“ je označení pro stejnojmenné zvíře známé i u nás a odkazuje na doby dávno minulé, kdy se jako platidlo využívaly kuní kožešiny. A označení „lipa“ vás zřejmě také nepřekvapí – ano, tušíte správně, jedná se o stejnojmenný strom.

Mince a bankovky

Nejmenší mince je 1 lipa, představuje jednu setinu kuny. S tímto kovem se ale nejspíše setkáte velmi zřídka. Na minci je zobrazena kukuřice. Mince dále naleznete v hodnotě 2 (na líci je vinný hrozen), 5 (vyobrazen dub), 10 (na líci objevíte tabák), 20 (vyobrazena oliva) a 50 lip (na ní je vyobrazena skalnička degenie). Na minci o hodnotě 1 kuna objevíte slavíka, tuňáka na minci 2 kuna a medvěda na 5 kunové minci. Dále jsou používány bankovky od hodnoty 5 až po tisíc kun. Na jejich aversové straně bývají zobrazováni nejznámější bánové, tedy vládci, dále pak básník, politik či spisovatel.

Přejeme vám příjemné placení kunami!