Oblíbená destinace nejen Čechů disponuje 56 542 km2. Ve své státní vlajce má červenou, bílou a modrou barvu a státní znak Chorvatska. Spolu s hymnou „Lijepa naša domovino“, kterou napsal básník Antun Mihanović, jsou tyto státní atributy charakteristické pro tuto zemi od roku 1991.

Příroda

Tuto zemi zabírá 0,01 procent vodní plochy. Hlavní město je Záhřeb (800 000 obyvatel), které leží v historické části, na úpatí pohoří Medvednica. Nejvyšším bodem této země je 1831 metrů vysoká hora Sinjal (Dinara), kterou naleznete při státní hranici s Bosnou a Hercegovinou, v takzvané Šibenicko-kninské župě, což je patnáct kilometrů severovýchodně od chorvatského města Knin.

Obyvatelstvo a státní jazyk

Co se týče obyvatelstva, zaujímá Chorvatsko se svými čtyřmi miliony obyvatel stošestnácté místo na světě. V analýze se jedná o přibližně šestasedmdesát obyvatel na kilometr čtvereční. Národnostní složení pak čítá devadesát procent Chorvatů.

Státním jazykem je samozřejmě chorvatština, byť se zde díky návalu cestovního ruchu, domluvíte i anglicky. Nejvíce zde naleznete osob římskokatolického vyznání (90%), nejméně pak islámského (1,3%).

Státní zřízení

Státní zřízení této země je parlamentní republika. Ta vznikla v roce 1991 při rozpadu Jugoslávie a současným prezidentem nebo prezidentkou, je od roku 2015 Kolinda Grabarová Kitarovičová (*1968).

Měna

Chorvatsko si stále drží svou měnu, kterou je takzvaná „kuna“. Toto platidlo se dostalo do oběhu v roce 1994 a nahradila tak známý chorvatský dinár. Přibližný kurs k euru je 7,5 HRK = 1 EUR (3,632 CZK / Korun českých).

Mezinárodní identifikace

Mezinárodní identifikace je další podstatnou informací pro pohyb v této zemi. Co se týče telefonní předvolby, rozeznáte chorvatské číslo podle předvolby +385. Mezinárodní poznávací značkou na automobilech pak jsou písmena HR.